תואר שני בביולוגיה

ההזדמנויות לקחת חלק במחקרים משמעותיים

סיימתם בהצלחה תואר ראשון בביולוגיה, אתם עובדים בתחום ונהנים ממנו, מסתקרנים, לומדים, חוקרים וכמובן שגם מתוגמלים בהתאם. אז אתם יכולים להישאר באותה נקודה, אולי להתקדם קצת לתפקידים בכירים יותר, ואתם יכולים להירשם ללימודי תואר שני בביולוגיה. אם תשאלו אותנו אנחנו תמיד בעד לימודי המשך, במיוחד כשמדובר על תואר שני בביולוגיה. מדובר בתואר שהביקוש לבוגרים שלו הוא גדול מאוד, מה שאומר ששוק  העבודה יחטוף אתכם לאחר הלימודים.
תואר שני בביולוגיה - למי זה מתאים?
בראש ובראשונה התואר מיועד לבוגרי תואר ראשון בביולוגיה שרוצים לשכלל את הידע והיכולות שלהם. התואר פתוח גם לבוגרי תארים אחרים (אך דומים) כמו למשל בוגרי תואר ראשון בפיזיקה, כימיה וכו'. במקרה זה ייתכן ותצטרכו להשלים מספר קורסים או לעבור מבחן קבלה כדי לבחון את התאמתכם. מעבר לתנאי הקבלה היבשים , מי שנרשם ללימודי תואר שני בביולוגיה הוא מי שמעוניין להרחיב את הידע שלו, לשפר את היכולות שלו ולקבל כלים כדי לעסוק בתחומים רחבים יותר. זהו תואר פרקטי ומבוקש שצפוי לפתוח לכם לא מעט דלתות בשוק העבודה ובעולם המדע והמחקר.

מקומות מומלצים ללימודי תואר שני בביולוגיה
תואר שני בביולוגיה הוא נחשק ונחשב ולא ניתן ללמוד אותו בכל מקום. רק מוסדות להשכלה גבוהה שקיבלו את האישורים וההסמכות רשאים ללמד אותו ובניהם ניתן למצוא את הטכניון, אוניברסיטת אריאל, מכון ויצמן ברחובות, אוניברסיטת תל אביב, האוניברסיטה העברית בירושלים, ובן גוריון שבנגב. בכל אחד מהמוסדות האלו תכנית הלימודים מעט שונה ומתמקדת בדברים אחרים. גם תנאי הקבלה משתנים ממוסד למוסד.

עם תזה או בלי תזה? כך תחליטו מה לבחור
בפני מי שמתכנן ללמוד תואר שני בביולוגיה (ובתחומים רבים נוספים) עומדות שתי אפשרויות: תואר שני עם תזה או בלעדיה. אז מה זה בעצם אומר? תזה היא למעשה עבודה מחקרית בנושא שנבחר על ידי הסטודנט. מדובר בעבודה מחקרית גדולה שמלווה על ידי מנחה והיא מקיפה במיוחד. מסלול לימודי תואר שני עם תיזה שם דגש עם מחקר כאשר הרמה האקדמית והמחקרית היא גבוהה ביותר. תואר שני בביולוגיה בלי תזה לא יכלול עבודה מחקרית בסדר גודל כזה אלא "רק" עבודות וסמינרים קטנים יותר. מסלול לימודים ללא תואר נחשב מורכב מעט פחות, אך במידה ותרצו להמשיך ללימודי תואר שלישי תהיו חייבים להשלים לפני כן את התזה. אז איך מחליטים מה מתאים לכם? ובכן, זה מאוד תלוי במה שאתם מחפשים. אם אתם מעוניינים לחקור משהו מסוים ולהעמיק בו וברור לכם שתמשיכו ללימודי תואר שלישי - נמליץ לכם על תואר שני עם תיזה.