לימודים לתואר דוקטור MD

לימודי רפואה - מסלול לימודים יוקרתי, נחשב ונחשק

מי שחולם להיות רופא צריך לדעת שמצפה לו דרך ארוכה ביותר עד שילבש את החלוק הלבן. לימודי רפואה נמשכים על פני 7 שנים ובסופם זכאים הבוגרים לתואר דוקטור MD לרפואה. בשנה השביעית ללימודים תשתלבו לסטאז' (עבודה מעשית) במחלקות השונות בבתי החולים ורק לאחר מכן תתחילו את עבודתכם כמתמחים במקצוע הרפואה הספציפי שתבחרו. בתקופת ההתמחות תעבדו כבר כרופאים מתמחים מן המניין, תטפלו באנשים, תרכשו ידע ותצברו ניסיון בדרך לשמש כרופאים מוסמכים.
למרות הדרך הארוכה, למרות תנאי הקבלה הנוקשים ולמרות השעות הרבות שמבלים סטודנטים לרפואה בלימודים ובעבודה בבתי החולים- המקצוע עדיין נחשב למבוקש ביותר. ההילה שסובבת את הרופאים נחשבה מאז ומעולם ליוקרתית ומכובדת ונדמה שחלומן של אמהות רבות שבנן יהיה רופא נותר רלוונטי מתמיד.  מוכנים לצאת לדרך הארוכה? ריכזנו עבורכם את כל מה שמצפה לכם עד שתקבלו את התואר המיוחל "דוקטור לרפואה".

מסלול לימודי רפואה
לימודי רפואה מתחילים באוניברסיטאות השונות בשנת לימודים הראשונה שכוללת לימודים טרום רפואיים. במהלך השנה הזו תרכשו ידע מתחומי הביולוגיה, כימיה, פיסיולוגיה, אנטומיה, ביוכימיה ובתחומים אחרים. זו נחשבת לשנה אינטנסיבית במיוחד שרק אם תעמדו בהצלחה בכל הדרישות והמבחנים תוכלו לעבור לשנה הבאה. בשלב השני, שנמשך על פני שנתיים, תעסקו בלימודים פרה- קליניים שבהם תעמיקו את הידיעות שלכם ותרכשו ידע נוסף בדרך להגשמת החלום להיות רופא. לאחר שלוש השנים האלו תהיו בעלי תואר ראשון במדעי הרפואה אך כפי שאמרנו הדרך עדיין ארוכה. השלב הבא במסלול כולל לימודים קליניים שבמהלכם תמשיכו ללמוד בכיתות אך גם תשתלבו לעבודה מעשית במחלקות השונות בבתי החולים. השנה השביעית תוקדש לסטאז' במחלקות השונות ולהשלמת כל המטלות הדרושות. כשתעברו את כל השלבים האלו בהצלחה תהיו בעלי תואר דוקטור MD לרפואה ותוכלו להתפנות להשלמת ההתמחות.

תנאי קבלה ללימודי תואר דוקטור MD ברפואה
כפי שוודאי שמתם לב מסלול הלימודים הוא ארוך ותובעני ומציב בפני הסטודנטים דרישות גבוהות במיוחד. כדי לוודא שמתקבלים למסלול רק סטודנטים שיוכלו לעמוד בדרישות נקבעו תנאי קבלה שנחשבים לנוקשים במיוחד. כדי להתקבל לפקולטות השונות ללימודי רפואה תצטרכו להציג ציון פסיכומטרי מעל 740 (ברוב המקרים) וכן תעודת בגרות מלאה בממוצע ציונים גבוה במיוחד. במידה ואינכם עומדים בתנאים אך עדיין מתקשים לוותר על החלום עומדת בפניכם האפשרות של שיפור והשלמת בגרויות, למידה במכינה וכן ביצוע בחינת פסיכומטרי חוזרת בניסיון להשיג ציון טוב יותר.

מה עושים בוגרי תואר דוקטור MD לרפואה?
בעלי תואר דוקטור ברפואה עדיין לא יכולים לקבל מטופלים ולשמש כרופאים מוסמכים וישנו שלב נוסף בדרך להגשמת החלום. אחרי שתעברו בהצלחה את שלב הלימודים הארוך והמפרך תצטרכו לבחור מקצוע שבו תבצעו את ההתמחות שלכם. זו יכולה להיות רפואת עיניים, רפואת נשים, ילדים, כירורגיה, אונקולוגיה או כל תחום אחר שמושך אתכם. במהלך ההתמחות תעבדו כחלק מצוות בית החולים ותצטרכו וכדאי שתהיו מוכנים לשעות עבודה רבות במיוחד. שלב ההתמחות נחשב לשלב קשה אף יותר מהלימודים ויחד עם זאת הוא שלב מלא סיפוק ומימוש עצמי שיפגיש אתכם עם העבודה האמיתית של המקצוע.