לימודי וטרינריה

לעשות קריירה מהחיבור לבעלי חיים

מצד אחד לימודים קשים ומפרכים ותנאי קבלה נוקשים למדי. מהצד השני תואר דוקטור לווטרינריה שמאפשר לעסוק בטיפול ביצורים החמודים בעולם. בעלי החיים תופסים מקום כל כך מרכזי בחיינו ומשנה לשנה עולה מספר הבתים שמגדלים חיות מחמד. כמובן שתחום הווטרינריה לא נוגע רק לחיות מחמד, אולם מהנתון הזה ניתן להבין עד כמה מרכזים הייצורים האלו בחיים שלנו. כיוון שבעלי החיים הם כאלה משמעותיים בחיים שלנו, לימודי הטיפול בהם נלקחים ברצינות רבה וכוללים דרישות רבות ומחמירות. לימודי ווטרינריה הם לימודים מאתגרים במיוחד שפותחים את הדלת לעסוק בטיפול רפואי מקצועי במגוון סוגים של בעלי חיים.
לימודי ווטרינריה בארץ נמשכים על פני 8 שנים כאשר הם משלבים גם חומר תיאורטי וגם התנסות מעשית במתן טיפול רפואי לבעלי חיים. לאחר שתשלימו את כל הדרישות תקבלו תואר דוקטור לווטרינריה ותוכלו להשתלב במרפאות ווטרינריות, בתעשיות המזון, לעבוד כחוקרים בתחום, בבתי חולים לחיות וכמובן לצאת לדרך עצמאית בתור רופאי חיות.

תנאי קבלה ללימודי ווטרינריה
מסלול הלימודים לווטרינריה בארץ הוא בין המסלולים שמציבים את תנאי הקבלה המחמירים ביותר. הלימודים מחולקים לשניים כאשר בחלק הראשון תצטרכו להשלים תואר ראשון (תואר אקדמי כמובן) בנושאים המשיקים לתחום זה. זה יכול להיות תואר בחקלאות, ביולוגיה, מדעי החיים, מדעי הרפואה וכן תארים נוספים. החלק השני כולל ארבע שנים של לימודי ווטרינריה כאשר הקבלה לחלק זה היא מאתגרת במיוחד. קודם כל יש להשלים את התואר הראשון ואחר כך לעמוד בדרישות קפדניות הכוללות, בין היתר, : ציון פסיכומטרי מעל 600 , פטור באנגלית ובעברית, ניסיון מעשי בטיפול בבעלי חיים ועוד. מידי שנה מתקבלים רק עשרות בודדות של סטודנטים לחלק השני של לימודי ווטרינריה, כך שמצפה לכם דרך מאתגרת במיוחד.

איפה לומדים ווטרינריה?
נכון לכתיבת שורות אלו, בישראל יש רק מקום אחד ויחיד שניתן ללמוד בו ווטרינריה. הלימודים נערכים בבית הספר לרפואה ווטרינרית שנמצא בפקולטה לחקלאות שבעיר רחובות. הפקולטה הזו היא אחת מהפקולטות השייכות לאוניברסיטה העברית בירושלים, היא הוקמה בשנת 1985 והיא המקום היחיד בו תוכלו לקבל הכשרה בתחום. ישנה אפשרות של בחירה בלימודי ווטרינריה בחו"ל, אולם כדי לעסוק במקצוע בארץ תצטרכו לעבור מבחנים נוספים גם לאחר שתשלימו את כל הדרישות של הלימודים.

תכנית הלימודים במסלול לימודי וטרינריה
כפי שציינו חלקו הראשון של המסלול כולל לימודי תואר ראשון במגוון תחומים ואינו קשור לבית הספר לווטרינריה שבפקולטה החקלאית שברחובות.  בארבע השנים שבהם תלמדו בבית הספר לווטרינריה תעסקו ברכישת ידע תיאורטי במגוון רחב של תחומים: מקצועות קליניים וקדם קליניים, אנטומיה וידע רפואי נרחב. בשנה שלאחר מכן תשתלבו בעבודה מעשית בבית חולים וטרינרי ושם תעסקו ביישום של הידע שרכשתם וכמובן בלמידה נוספת. השנה המעשית נחשבת למעניינת וחווייתית במיוחד ובלי שתשלימו אותה (וכמובן את כל הבחינות הדרושות) לא תקבלו תואר דוקטור לווטרינריה.