לימודי רפואת שיניים

תואר ברפואת שיניים הוא תואר נחשק ותנאי הקבלה ללימודים בארץ הם מהגבוהים באקדמיה

יש את אלו שרק שומעים את צמד המילים "רופא שיניים" והם נכנסים לחרדה עמוקה. אלו כנראה לא יתאימו למקצוע ולימודי רפואת שיניים פחות יעניינו אותם. מנגד יש את אלו שאזור הפה והלסת מרתק אותם, שלחפור בשיניהם של אנשים לא מרתיע אותם, ושהם חולמים לטפל בשיניים של אנשים ולעזור להם. אתם משתייכים לזן השני? הנה מידע חשוב על לימודי רפואת שיניים כדי שתוכלו לבחון האם באמת המקצוע מתאים לכם.
תחום רפואת השיניים מתפתח משנה לשנה ואנו עדים לחידושים ושינויים בתחום. מדובר בתחום שנועד לשפר את איכות החיים של אלו הסובלים מבעיות שיניים בעזרת אמצעים דנטליים וטיפולים מתקדמים. הלימודים, כמו לימודי רפואה לכל דבר ועניין, כרוכים בשנות לימוד רבות, במבחנים, בהתנסויות מעשיות ובהתמחות. אלו שיסיימו את המסלול הארוך בהצלחה יוכלו להשתלב לעבודה במקצוע מבוקש, מאתגר, מעניין וכזה ששכר רב בעמלו. תנאי הקבלה למסלול לימודי רפואת שיניים הם נוקשים מתוך מטרה לסנן את אלו שאינם מתאימים ולקבל רק את אלו בעלי סיכויים גדולים לעמוד בדרישות המסלול ולסיימו בהצלחה.

מסלול לימודי רפואת שיניים
תכנית הלימודים במסלול של רפואת שיניים נמשכת על פרק זמן של כשש שנים והיא מחולקת לשלבים. בשלב הראשון שאורכו שנה תעסקו בעיקר בלימודים עיוניים בפקולטות לרפואה הפזורות ברחבי הארץ. השלב הזה נקרא "לימודים טרום רפואיים" ורק אלו שיסיימו אותו בהצלחה יוכלו לעבור לשלב הבא. בשלב השני יתקיימו הלימודים בפקולטות לרפואת השיניים והוא יימשך על פני שלוש שנים. בשלב זה תעסקו בלימודים פרא-קליניים הנוגעים כולם לתחום רפואת השיניים. מי שיסיים שלב זה יוכל לעבור לשלב הלימודים הקליניים שיימשך על פני שנתיים. השלב האחרון כולל לימודים מעשיים והתמקדות בטיפולים הלכה למעשה לצד המשך הלימודים העיוניים. בסיום הלימודים תידרשו לעבור את בחינות ההסמכה של משרד הבריאות ולאחריהן תוכלו לעבוד כרופאי שיניים.

אפשרויות תעסוקה לבוגרי לימודי רפואת שיניים
לאחר שתעמדו בדרישות המחמירות של מסלול לימודי רפואת השיניים תוכלו להשתלב לעבודה כרופאי שיניים שכירים בקליניקות פרטיות, במרפאות של קופות החולים, במרפאות של בתי החולים, או לצאת לדרך עצמאית ולפתוח קליניקה משלכם. גם בתחום רפואת השיניים, בדיוק כמו ברפואה הכללית, ישנן התמחויות ספציפיות (רפואת שיניים לילדים, יישור שיניים וטיפולים אורטודנטים, ניתוחי חניכיים ועוד) ותוכלו לעסוק בתחום שבו התמחיתם. ישנה דרישה גבוהה לרופאי שיניים, כך שבמידה וקיבלתם את התואר ועברתם את כל בחינות ההסמכה - סביר להניח שלא תישארו ללא עבודה.

תנאי הקבלה ללימודי רפואת שיניים
לימודי רפואת שיניים אינם לימודים קלים והם דורשים עמידה ביעדים גבוהים גם של החומר העיוני וגם של החומר המעשי. ניתן ללמוד רפואת שיניים במספר אוניברסיטאות ברחבי הארץ כאשר תנאי הקבלה משתנים ממקום למקום. ברוב המקרים תצטרכו להציג בגרות בממוצע נקודות של 100 ומעלה וציון פסיכומטרי של מעל 650. אלו מכם שישיגו ציון פסיכומטרי של מעל 700 יוכלו להתקבל גם אם ממוצע הבגרויות שלהם נמוך מ-100.