תואר ראשון בארכיאולוגיה

למצוא ולתעד הסטוריה של אלפי שנים

לימודי ארכיאולוגיה עוסקים בחשיפת ממצאים שילמדו על התפתחויות ושינויים שעוברים על חברות ותרבויות. במהלך התואר חוקרים מבנים, אמנות, שרידים אנושיים, חפצים וממצאים נוספים במטרה ללמוד ולהבין טוב יותר על החברה האנושית. הלימודים נחשבים למגוונים ביותר ולכאלה שמרחיבים את האופקים, הדעת והמחשבה. הלימודים נמשכים על פרק זמן של שלוש שנים ובסופם ניתן להמשיך לתארים מתקדמים הקשורים בתחום זה או להשתלב למשרות מגוונות בתחום המחקר הארכיאולוגי.
צרו קשר עם יועצי לימודים של מוסדות הלימוד הנבחרים לתואר ראשון בארכיאולוגיה
התחייבות: הפרטים שלכם ישלחו רק למוסדות שתבחרו ולא יעשה בהם שימוש אחר!
תואר משולב עם לימודי ארץ ישראל - אפשרות ללימודי תעודה להסמכת ניהול חפירות .
הלימודים מתקיימים ב: אריאל
ארכיאולוגיה פרהיסטורית ואנתרופולוגית, ארכיאולוגיה של ארץ ישראל ושכנותיה בתקופת המקרא
הלימודים מתקיימים ב: באר שבע

צרו קשר עם יועצי לימודים של מוסדות הלימוד הנבחרים לתואר ראשון בארכיאולוגיה
התחייבות: הפרטים שלכם ישלחו רק למוסדות שתבחרו ולא יעשה בהם שימוש אחר!
בכל חבורה יש את החופר של החבר'ה… זה שלא מפסיק לדבר, זה שיורד לפרטים הכי קטנים ומתעסק בדברים שאיש לא מתעסק בהם,  זה שהוא רק פותח את הפה כולם גוערים בו : "תפסיק לחפור!". רק רצינו לעדכן אתכם שבמידה ואתם על תקן חופר החבורה, אז תדעו שיש תחום שחפירות בו שוות כסף (או זהב…). קוראים לזה ארכיאולוגיה ומדובר בתואר ראשון מרתק במיוחד. אז נכון שהחפירות כאן אלו לא חפירות של דיבור, אבל הן מעניינות לא פחות ואפשר להשתלב במגוון אפשרויות תעסוקה ייחודיות.

מה לומדים בתואר ראשון בארכיאולוגיה?
מסלולי הלימוד בתואר בארכיאולוגיה משתנים ממוסד למוסד כאשר בכל מקום משתנים תכני הקורסים הנלמדים. ברוב המוסדות נוגעים תכני הלימוד בנושאים של ארכיאולוגיה במקומות ובאיזורים שונים, השוואה בין תקופות ובין תרבויות, דרכי מציאת ממצאים, ניתוח ממצאים, ארכיאולוגיה ופוליטיקה ועוד. כיוון שמדובר בתחום שהשטח הוא חשוב ומשמעותי בו, ברוב המוסדות משולבת גם למידה מעשית. במהלך ההתנסות המעשית מגיעים הסטודנטים לאתרי חפירות ארכיאולוגיות (או אתרים אחרים) ולומדים את עבודתם של הארכיאולוגים כמו גם את אופיים של האתרים.

אפשרויות תעסוקה לבוגרי תואר ראשון בארכיאולוגיה
תואר בארכיאולוגיה הוא תואר שמאפשר השתלבות במגוון רחב של משרות ותפקידים. בניגוד ללימודים כמו לימודי רפואה למשל, בוגרי מסלול ארכיאולוגיה נהנים מאפשרויות תעסוקה נרחבות שאינן בהכרח מתמקדות במשרה ספציפית. תוכלו לעסוק בתחום של מחקר ארכיאולוגיה ולהשתלב לעבודה בתור חוקרים. חשוב לציין שהמחקר הארכיאולוגי הוא תחום מרכזי שמושקעים בו תקציבים רבים. הסיבה לכך היא שדרך המחקר ניתן ללמוד רבות על החברה האנושית, דבר שבהכרח יתרום לפיתוחה וקידומה של החברה. בנוסף למחקר תוכלו להשתלב לעבודה במוזיאונים שונים, בשירות העתיקות, בהדרכות של סיורים ועוד.

איפה לומדים לימודי ארכיאולוגיה?
תואר ראשון בארכיאולוגיה הוא תואר ייחודי ולא ניתן ללמוד אותו בכל מוסד לימודים. נכון לכתיבת שורות אלו ישנו מספר מצומצמם יחסית של מוסדות לימוד שמציעים את המסלול המיוחד הזה. בין המוסדות תוכלו למצוא את אוניברסיטת בן גוריון שבנגב, אוניברסיטת תל אביב, האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת בר אילן ועוד. בכל אחד ממוסדות הלימוד שציינו הקורסים יהיו מעט שונים ובחלק ניתן לשלב את הלימודים עם מסלול לימודים נוסף וליצור אפשרויות תעסוקה נוספות. אנו ממליצים לבחון את רשימת הקורסים מוצעים בכל מוסד ולפיהם לבחור את המוסד שמציע את הקורסים המעניינים אתכם ביותר. מדובר בתואר ייחודי שמציעה בנוסף לתכני לימוד מרתקים, גם אווירה לימודית מיוחדת והרחבת אופקים בלתי נגמרת.