הנדסת ביוטכנולוגיה

לימודי ביולוגיה של שנות ה 2000....

בוגרי תואר ראשון בהנדסת ביו טכנולוגיה יכולים להשתלב (בנוסף לתחומים אחרים) גם בתעשיית התרופות והרפואה ולפתח מוצרים שיטיבו עם חולים ועם האנושות כולה. נשמע מעניין? בואו לשמוע יותר על לימודי הנדסת ביו טכנולוגיה לתואר ראשון.
אוניברסיטת בן גוריון בנגבמעניין אותי!אוניברסיטת בן גוריון בנגב
מסלול: מסלול לימוד הנדסת ביוטכנולוגיה
האוניברסיטה הפתוחהמעניין אותי!האוניברסיטה הפתוחה
מסלול: הנדסת ביוטכנולוגיה ומזון (אפיק מעבר לטכניון)
אורט בראודהמעניין אותי!אורט בראודה
מסלול: הנדסת ביוטכנולוגיה
מחפשים מסלול לימודים מרתק? מעניין? מסקרן? ובעיקר כזה שיאפשר לכם להשתלב בעבודה מאתגרת וחדשנית שיש בה מימד של תרומה לאנושות? זו הייתה רק שאלה של זמן מתי שמשלב בין ידע ביולוגי לבין פיתוח טכנולוגי וזה אכן קרה! לימודי הנדסה בתחום ביוטכנולוגיה היא אמנם תחום אקדמי חדש יחסית אבל נדמה שהיא הולכת ונהיית נפוצה משנה לשנה.

מה זה הנדסת ביו טכנולוגיה?
אם ננסה לתמצת את הדברים לכדי משפט אחד נגיד שמדובר בתחום שעושה שימוש בידע ביולוגי לטובת פיתוח טכנולוגיות חדישות. אלא שהדברים בביוטכנולוגיה אינם פשוטים כל-כך ומדובר בתחום מורכב וסבוך שכולל עיסוק בתחומי ידע רבים. ביוטכנולוגיה למעשה עוסקת בייצור מוצרים לתחומים שונים: תעשייה, רפואה, מחשבים, חקלאות ועוד. תהליך הייצור עושה שימוש במערכות ביולוגיות שונות והמוצרים נועדו לשמש את האנושות כולה בתחומים שונים. התחום מבוסס על חידושים טכנולוגיים ועל נושאים של כימיה וביולוגיה. אמנם הביוטכנולוגיה נמצאת בשימוש כבר זמן רב אולם מסלול הלימודים האקדמי נחשב לחדש יחסית ולמבוקש במיוחד. תואר ראשון בהנדסת ביו טכנולוגיה יכלול עיסוק בביולוגיה כמובן אך לא רק. במסגרת הלימודים תיחשפו גם לסטטיסטיקה, כימיה, פיזיקה, הנדסה כימית וגנטית ועוד.

איפה כדאי ללמוד ביו טכנולוגיה?
צעירים רבים שכבר החליטו איזה תחום ללמוד נתקלים בקושי לבחור את מוסד הלימודים שבו יעבירו את שנות התואר. כל אחד מהמקומות מעמיד תקציבים רבים במטרה לשווק את עצמו ולשכנע את הסטודנטים לעתיד ללמוד דווקא אצלו והבלבול הופך לגדול עוד יותר. פעם האמינו שלבוגרי תואר מאוניברסיטה קל יותר למצוא עבודה אולם המצב בשוק מוכיח שגם בוגרי המכללות מצליחים להשתלב בהצלחה במשרות שוות במיוחד. בפני אלו שמעוניינים ללמוד ביוטכנולוגיה עומדות מספר אפשרויות: אוניברסיטת בן גוריון שבנגב, הטכניון, מכללת אורט בראודה, אוניברסיטת תל אביב ומקומות נוספים. לכל אחד ממוסדות הלימוד יש את היתרונות והחסרונות שלו כאשר גם תנאי הקבלה משתנים ממוסד אחד לאחר.

אפשרויות תעסוקה לבוגרי תואר בהנדסת ביוטכנולוגיה
בוגרי תואר ראשון (וגם שני) בהנדסת ביוטכנולוגיה נחשבים למבוקשים במיוחד בשוק העבודה וחברות רבות ישמחו לצרף אותם לשירותיהם. אחרי סיום לימודים תגלו שהכיוונים שאליהם תוכלו לפנות הם רבים ומגוונים. מעבר לתעשיית התרופות והמוצרים הרפואיים עליה דיברנו, תוכלו להשתלב לעבודה בתעשיית המזון, במחקר ופיתוח, וכן בחברות ההייטק השונות. בנוסף לכך תוכלו לעסוק בפיתוח מוצרים לטובת החקלאות ובעלי החיים וכן למלא תפקידים בתחום של איכות הסביבה. מדובר באחד התחומים הבודדים בהנדסה שמאפשרים לפנות לכיוונים כה רבים ואינו מצמצם את האפשרויות בפני הבוגרים. זה אומר שכל אחד יוכל לבחור בתחום שמעניין אותו ולהשתלב לעבודה מלאת עניין, אתגר וסיפוק.