לימודים באוניברסיטה מול לימודים במכללה אקדמית

אז איפה חשבתם ללמוד לתואר? באוניברסיטה או במכללה? אנחנו כמעט בטוחים שהדילמה הזו מלווה כל סטודנט לעתיד והיום אנחנו מתכוונים לעשות סדר בעניין!

לא בטוח שנצליח לפתור לכם את הדילמה לחלוטין, אבל בהחלט נשפוך לכם אור על ההבדלים בין מכללה אקדמאית לבין אוניברסיטה. ישנה איזו סברה רווחת לפיה בוגרי אוניברסיטה הם מבוקשים יותר בשוק העבודה ומשתלבים במשרות שוות ובכירות יותר כבר מהתחלת דרכם, אלא שהמציאות בשטח מוכיחה אחרת. ברוב התחומים, בוגרי מכללות נהנים משוויון הזדמנויות בדיוק כמו בוגרי האוניברסיטאות.

תנאי קבלה למכללה אקדמית לעומת אוניברסיטה
במקרה של תנאי הקבלה אפשר לראות הבדלים בין המכללות האקדמאיות לבין האוניברסיטאות, אם כי ההבדלים לא קיימים באופן גורף בכל מסלולי הלימוד. בדרך כלל תנאי הקבלה במכללות יהיו נוחים יותר ואולי נוקשים פחות, וזו הסיבה שפעמים רבות מי שלא התקבל לאוניברסיטה פונה ללימודים במכללה. במקום לעשות פסיכומטרי או מבחני בגרות חוזרים, ניתן להתקבל למכללות עם אותם נתוני פתיחה. יהיו תחומי לימוד בהם לא נראה הבדלים מהותיים בתנאי הקבלה והם בהחלט יהיו זהים.

הבדלים בשכר הלימוד בין אוניברסיטה למכללה אקדמית
ישנן מכללות שבהם נגבה "שכר לימוד אקדמאי" ואז לא יהיו הבדלים בינן לבין האוניברסיטאות. במכללות כאלו תשלמו בדיוק אותו הדבר כמו באוניברסיטאות הציבוריות , אולם במכללות פרטיות המצב אינו כך. המכללות האלו יכולות למעשה לגבות שכר לימוד בגובה שהן בוחרות, מה שיכול להגיע לסכומים משולשים מאלו שמשלמים  באוניברסיטאות ובמכללות עם שכר לימוד אקדמאי. ההבדלים במקרה הזה הם רבים וצריכים להיכנס למערכת השיקולים שלכם.

כבוד, יוקרה, ואפשרויות תעסוקה - האם באמת יש הבדלים בין מכללה לאוניברסיטה?
אם תשאלו את מי שלמד באוניברסיטה הוא יגיד לכם שהתואר של האוניברסיטה נחשב הרבה יותר והבוגרים נהנים מהרבה יותר אפשרויות תעסוקה. בוגרי המכללות יגידו לכם שהם לא מרגישים כך וגם המציאות בשוק העבודה לא בהכרח מצביעה על כך. רוב החברות והמעסיקים מתייחסים באופן שווה לבוגרי אוניברסיטה ומכללה ובוחנים את האנשים על פי פרמטרים אחרים ולא בהכרח מוסד הלימודים שלהם. מה שכן, ישנם תחומים מסוימים (מדעי המחשב למשל) בהם תואר מאוניברסיטה עשוי להיות נחשב יותר ולזכות את בוגרי האוניברסיטה ביתרונות מסוימים.