לימודי תואר שלא יעזרו לכם בלי לעבור התמחות

לימודי תואר הם ארוכים ומפרכים ודורשים השקעה, סבלנות והרבה נחישות. בזמן שיהיו מסלולי לימוד שמיד אחריהם תוכלו להשתלב לעבודה במה שלמדתם, יהיו מסלולים אחרים שיכללו שלב נוסף - שלב ההתמחות שבלעדיו לא תוכלו לעסוק באופן רשמי וחוקי במה שלמדתם.

נהוג שלא לכלול את ההתמחות כחלק מלימודי התואר, אך אי אפשר להתעלם ממנה כיוון שהיא שלב הכרחי שלא ניתן לדלג עליו. בתחומים רבים (כמעט בכולם) ההתמחות היא שלב של עבודה בשכר (אמנם נמוך יחסית ביחס למשכורות המקצוע אבל עדיין שכר). הנה חלק מהתארים שמחייבים שלב התמחות לאחר סיום לימודים.

לימודי תואר ברפואה
כאילו לימודי תואר ברפואה הם לא מספיק ארוכים, נוסף עליהם שלב ההתמחות שגם הוא לא קצר במיוחד. לאחר 7 שנות לימודי רפואה יוצאים למעשה הבוגרים לשלב ההתמחות בתחום שבחרו והופכים לרופאים מתמחים. בזמן ההתמחות הרופאים הם רופאים לכל דבר ועניין (בעלי תואר ד"ר!) אך הם לא יוכלו להמשיך במסלול הקריירה ללא סיום ההתמחות הזו.

לימודי תואר בחינוך ותעודת הוראה
ניתן ללמוד תואר ראשון בחינוך (וכן תואר שני) ואפילו לעסוק בחינוך, אבל כדי לעבוד בתור גננות או מורים מטעם משרד החינוך, תהיו חייבים לעבור התמחות. ההתמחות נמשכת על פני שנה אחת שבמהלכה תעבדו כמורים או גננות לכל דבר ועניין ותקבלו על כך שכר. בשנת ההתמחות יבואו אנשי מקצוע מתחום החינוך לבחון את התאמתכם למקצוע ובמידה ותקבלו את כל האישורים תעברו את ההתמחות בהצלחה ותהיו עובדי משרד החינוך מן המניין. חשוב להבהיר שניתן לעסוק בחינוך גם ללא שלב ההתמחות, אך כדי לקבל רישיון הוראה ולהשתלב במשרד החינוך תהיו חייבים להשלים התמחות (סטאג').

לימודי עריכת דין וראיית חשבון
גם תארים ראשונים במשפטים ובראיית חשבון מצריכים התמחות כדי לעסוק במקצוע באופן עצמאי וחוקי. בתחומים האלו בוגרי התואר משתלבים במשרדים השונים (שקיבלו אישור לכך) ועוברים התמחות של שנה בתשלום. לאחר שנת ההתמחות הם נדרשים להיבחן במבחני לשכה והסמכה ורק אם עוברים אותם, הם רשאים לעסוק בתחום. אמנם המסלול הוא ארוך יחסית, אך הדרך משתלמת ומי שיסיים אותה בהצלחה ייהנה ממקצוע מבוקש ומתגמל.