מהו שכר לימוד אוניברסיטאי?

אם התחלתם לברר עלויות לימודי תואר וודאי הבחנתם שלא מדובר במשהו זול במיוחד. שלא כמו לימודים ביסודי או בתיכון, לימודים גבוהים כרוכים בתשלומים גבוהים ואפשר לראות הבדלים גבוהים בין אוניברסיטאות למכללות.

"שכר לימוד אוניברסיטאי" הוא מעין "תו תקן" או תשלום מוסכם וקבוע על פי חוק שגובות האוניברסיטאות ללימודי תואר. האוניברסיטאות מתוקצבות על ידי המדינה (בין היתר) ולכן הן מחויבות לגבות שכר לימוד אחיד וקבוע. לימודי תואר ראשון באוניברסיאות יעלה לכם בסביבות 10,000 ש"ח לשנה (התשלום הבסיסי) כאשר ישנם תשלומים נלווים שעשויים לייקר את הסכום.

שכר לימוד אוניברסיטאי ללימודי תואר שני
הסכום שציינו (10,000 ש"ח לשנ"ל) הינו תקף ללימודי תואר ראשון כאשר מי שיבחר להמשיך אל לימודי תואר שני ייפרד מסכום גבוה אפילו יותר. שכ"ל אוניברסיטאי בתואר שני יעמוד על 13,000 ש"ח בממוצע לשנת לימוד אחת. אמנם מדובר בסכום יקר יותר, אך שימו לב שלימודי תואר שני הם קצרים יותר (לרוב שנתיים) כך שבסיכום הכולל העלויות הן נמוכות יותר. גם במקרה הזה האוניברסיטאות נדרשות לגבייה אחידה בשל התיקצוב שהן מקבלות מהמדינה.

מכללות שגובות שכר לימוד אוניברסיטאי
מספר האוניברסיטאות בארץ אינו רב במיוחד (9 נכון להיום) , אך ישנו מספר לא מבוטל של מכללות ציבוריות שנהנות גם הן מסיבסוד של המדינה. מסיבה זו הן מחויבות לגבות שכר לימוד אוניברסיטאי על פי הסכומים שציינו. מכללות עם שכ"ל אוניברסיטאי הן יתרון גדול כי הן פותחות אופציות נוספות למי שרוצה ללמוד תואר ראשון או שני ולא רוצה או לא יכול לעשות זאת באוניברסיטה.

מלגות ללימודי תואר באוניברסיטה ובמכללה
גם שכ רלימוד שמוגדר "אוניברסיטאי" הוא לא זול במיוחד ונטל התשלומים כבד על סטודנטים רבים. עלות ממוצעת של 30,000 ש"ח לתואר אינה פשוטה אך ישנן לא מעט אפשרויות למילגות וסיבסודים שהופכים את הסיפור למעט פשוט יותר. לפני שמתחילים את הלימודים (ואפשר גם במהלכם) מומלץ למצוא מילגות שיקלו עליכם את התשלומים. ישנן מכללות ששנת הלימודים הראשונה מוגדרת כחינם לחיילים משוחררים, אפשר לנצל את כספי הפיקדון הצבאי ללימודי תואר ואפשר לקבל מילגות משמעותיות בתמורה לעשייה חברתית. האפשרויות הן רבות והמחיר הוא לא סיבה לוותר על לימודים גבוהים.