תנאי קבלה לתואר במדעי המחשב

מה לא נאמר על תואר במדעי המחשב? אמרו עליו שמי שמצליח לסיים אותו מבטיח לעצמו משרות נחשקות ומשכורות מתגמלות לכל החיים

אמרו שלימודי מדעי המחשב בו כל-כך קשים עד שרק אחוז קטן מאלו שמתחילים מצליחים לסיים. אמרו שהוא פותח דלתות והמון אפשרויות וגם לא הפסיקו להגיד כמה קשה להתקבל אליו. לא נשקר לכם, זה באמת לא תואר שכל אחד יכול להתקבל אליו מהסיבה שהלימודים בו מאתגרים ומורכבים. מסיבה זו מתבצע סינון משמעותי שינסה להבטיח שרק מי שמתאים יתחיל את הלימודים. מתעניינים בתואר? הנה כמה דברים שכדאי שתכירו על תנאי הקבלה.

תנאי קבלה ללימודי תואר במדעי המחשב באוניברסיטה
ברוב המקרים (וגם במקרה הספציפי של מדעי המחשב), תנאי הקבלה באוניברסיטה הם קפדניים ונוקשים יותר מאלו שבמכללות. הסינון הוא רציני יותר ולמרות שבכל אוניברסיטה תנאי הקבלה הם אחרים, לרוב הם יותר קשיחים ממה שנמצא באוניברסיטאות. כך למשל באוניברסיטת בן גוריון שבנגב תצטרכו להציג ציון פסיכומטרי של מעל 630 כאשר בחלק החשיבה הכמותית תצטרכו להציג ציון של מעל 130. כמו תצטרכו להשיג ציון בגרות מתמטיקה של מעל 85 ברמה של 4 יחידות ומעל 79 ברמה של 5 יחידות. באוניברסיטת חיפה תצטרכו להציג ציון סכם של מעל 690 ואילו באוניברסיטה העברית תנאי הקבלה ישלבו בין ציון הפסיכומטרי לבין ציון הבגרות. מי שישיג ציון של מעל 740 יוכל להתקבל ישירות וללא שקלול ציון בגרויות.

תנאי קבלה ללימודי מדמ"ח במכללה
תואר במדעי המחשב במכללה מאפשר למי שלא עומד בתנאים הקפדניים של האוניברסיטאות להתקבל אליו. חשוב מאוד לציין שלמרות שבחלק מהמכללות תנאי הקבלה קלים יותר, הלימודים ממש לא קלים ונדרשת השקעה רבה במיוחד כדי להצליח לסיים אותם. במכללת ספיר תצטרכו להשיג ציון פסיכומטרי של מעל 550 וציון בגרות במתמטיקה ברמה של 4 או 5 יחידות בציון מעל 80 או 70 (בהתאמה). במכללת נתניה תנאי הקבלה נקבעים בהתאם לביקוש, אך ישנו תנאי בסיס של ציון משוקלל של 90 במתמטיקה ואנגלית.

איך אפשר לשפר נתונים כדי להתקבל ללימודי מדעי המחשב?
לא עומדים בתנאי הקבלה ולא רוצים לוותר על החלום ללמוד תואר במדעי המחשב? יש כמה דברים שתוכלו לעשות. הדבר הראשון הוא להיות גמישים לגבי מוסד הלימודים. ייתכן מצב בו הנתונים שלכם לא יאפשרו לכם להתקבל למקום אחד, אבל בהחלט יאפשרו לכם להתקבל למקום אחר. אולי המוסד הזה פחות יוקרתי, אבל בשורה התחתונה תוכלו ללמוד שם את התואר שרציתם ולפעמים שווה להתגמש. דבר נוסף שתוכלו לעשות הוא ללמוד במכינה למדעי המחשב, שם תוכלו לשפר את ציוני הבגרויות וכך גם את נתוני הפתיחה שלכם. בנוסף לכך או במקביל לכך, תוכלו להיבחן שוב בפסיכומטרי ולנסות להשיג ציון טוב יותר שישפר את נתוני הפתיחה שלכם.