מה לומדים בניהול מערכות בריאות?

מאז שחדרה מגפת הקורונה לחיינו, תחום הבריאות קיבל משמעות נוספת וחשיבות גדולה בהרבה, על אף שגם לפני הוירוס הוא לא היה שולי בכלל.

רופאים ואחיות הפכו לגיבורים החדשים וכולם הבינו שמי שלוקח חלק במערכת הבריאות עוסק בשליחות יום יומית. תואר בניהול מערכת בריאות הוא אחת מהדרכים להיכנס לתחום ולעסוק בתפקיד ניהולי משמעותי. בוגרי התואר לא יוכלו לשמש בתפקידים מקצועיים כמו רופאים, אחיות, חובשים או פרמדיקים, אך הם בהחלט יוכלו לתרום בדרכם המקצועית.

שילוב בין מנהל עסקים למקצועות הבריאות - תכני לימוד בתואר
תואר בניהול מערכות בריאות הוא חדש יחסית ועם זאת נחשב למבוקש מאוד, בזכות תכני הלימוד המרתקים שבו והדלתות המקצועיות שהוא פותח. תכני הלימוד כוללים ידע מתחומי ניהול ועסקים וכן מתחומי הבריאות. בין היתר תלמדו תכנים עיוניים מעולמות הניהול, הפיננסים, ניהול משאבי אנוש, כלכלה וכן נושאים מעולמות הבריאות כמו: מכשור רפואי, מבנה מערכות בריאות, בתי חולים, אתיקה מקצועית, מערכות מידע רפואיות ועוד.

רמת הקושי בלימודי BA בניהול מערכות בריאות
לימודי תואר בניהול מערכת בריאות מתאים למי שרואה את עצמו לוקח חלק בתפקיד משמעותי במערכות בריאות כאלה ואחרות: בתי חולים, מרפאות, שירותי רפואה פרטיים ועוד. רמת הקושי בלימודים אינה כמו זו שיש בלימודי רפואה (וגם תנאי הקבלה נוקשים הרבה פחות) ועם זאת כן תצטרכו לעמוד בדרישות מסוימות כדי לסיים את הלימודים. תצטרכו לעבור בחינות , לכתוב מטלות וסמינר ולהשקיע זמן וסבלנות במהלך הלימודים. המטרה היא להכשיר בוגרים לעיסוק בניהול בתחום הבריאות ולשם כך דרושים אנשים איכותיים וראויים. לפיכך מנסים לשמור על רמת לימודים גבוהה שלעתים באה לידי ביטוי גם במורכבות מסוימת.

אפשרויות תעסוקה לבוגרי תואר בניהול מערכות בריאות
אז מה עושים בוגרי התואר? כמו בכל תחום אחר הם מתחילים מלמטה, משתלבים בתפקידים זוטרים יותר ולאט לאט מתקדמים. מבחינת האופק המקצועי הוא בהחלט עשיר וניתן להגיע לתפקידי ניהול משמעותיים בקופות חולים, בתי חולים, חברות תרופות וחברות פרטיות לשירותי רפואה. כמו כן ניתן להשתלב במשרות ניהול בתחום המחקר הרפואי, משרות אדמינסטרציה בכירות בחברות פרטיות וגם באקדמיה. זהו תואר אקדמי שפותח אפשרויות תעסוקה רבות ומגוונות ואינו מקבע על משרות ספציפיות.