לעשות תואר מרחוק - מסתבר שזה אפשרי

אחד הדברים המרכזיים שהקורונה לימדה אותנו הוא שאפשר לעשות כמעט הכל מרחוק.

אם עד התפרצות המגפה, היכולות הטכנולוגיות של גופים רבים לא באו לידי ביטוי, הרי שמאז הקורונה ניתן לעשות כמעט את הכל דרך המחשב. חנויות השתדרגו באתרי מסחר דיגיטליים, רופאים נותנים שירותי ייעוץ באמצעות המחשב, משרדי רואי חשבון, עורכי דין, נדל"ן ועוד המון בעלי מקצוע הבינו שאין צורך ממשי בהגעת פיזית של הלקוחות למשרדים והמשיכו להעניק שירותים מקצועיים גם מרחוק. עוד דבר שלמדנו בזכות הקורונה הוא שאפשר לקיים לימודים שלמים באמצעות הזום וללא הגעה לכיתות. זה נכון לגבי בתי הספר וגם לגבי המכללות והאוניברסיטאות. סטודנטים גילו שאפשר לעשות תואר שלם מרחוק ובאמצעות הזום ולמרות שזה לא תמיד אידיאלי, זה בהחלט אפשרי.

לימודי תואר בזום - יתרונות וחסרונות
היתרונות של לימודים דרך הזום הם רבים וגם אם יש להם מתנגדים רבים לא ניתן להתעלם מהם. בין היתרונות אפשר למנות: המשך לימודים גם בתקופות סגר או בידודים והימנעות מעיכובים, השתתפות סטודנטים בשיעורים מכל מקום בארץ ואפילו בעולם, חיסכון כספי בשכ"ד ונסיעות לאקדמיה ועוד. בין החסרונות אפשר למנות את המחסור באווירה הסטודנטיאלית, את צמצום היכולת להשתתף באופן פעיל בשיעורים ואת המחסור בקשר בלתי אמצעי וישיר בכיתות הלימוד.

מסלולים אקדמאים שלא ניתן ללמוד בזום
לצד שלל ההתפתחויות הטכנולוגיות והמעבר ללימודים דרך הזום, חשוב לציין את מסלולי הלימוד שבהם זה לא אפשרי באופן מוחלט. מדובר על מסלולי לימוד שכוללים צד מעשי נרחב כמו למשל מדעים, רפואה, מסלולי הנדסה מסוימים, חינוך, קולנוע ומסלולים נוספים. מה שעושים במקרה הזה הוא שאת לימודי התיאוריה מבצעים מרחוק דרך הזום, ואילו את התרגולים המעשיים מחלקים לקפסולות ומבצעים במכללות ובאוניברסיטאות.

מבחני סמסטר דרך הזום - גם את זה עושים!
לאלו שתהו מה קורה עם המבחנים, אז נעדכן אתכם שאפילו הם מתבצעים מרחוק. המכללות והאוניברסיטאות הצטיידו בשלל תוכנות שמאפשרות ביצוע המבחן מרחוק כולל השגחה ופיקוח בכל מה שקשור להפרת טוהר הבחינות. מה שקורה ברוב מוסדות הלימוד הוא שהם נותנים אופציה להגעה להיבחן במכללות ובאוניברסיטאות, אך משאירים לצד זה את האופציה להיבחן מרחוק למי שלא מעוניין להגיע ולפגוש אנשים נוספים. כך או אחרת הבחינות מתקיימות במועדן ולמעשה אין דבר שייעכב את לימודי התואר.