לימודים בישראל ב 2021

מה שלמדנו משנת 2020 הוא שתכניות לחוד ומציאות לחוד והמציאות יכולה להיות מאוד מפתיעה ובלתי צפויה. מה שכן, בהחלט ניתן לשער מה יהיה ונשמח לעשות זאת

כולנו באנו לשנת 2021 עם המון ציפיות שתהיה שנה אחרת מ-2020. אין ספק ששנת 2020 הפתיעה אותנו (ולא בהכרח לחיוב) והביאה אתה מגפה עולמית ששינתה את כל מה שהכרנו. אחד התחומים שהשתנו (וגם נפגעו) לבלי היכר הוא תחום הלימודים. מאווירה סטודנטיאלית , שיעורים פרונטאליים, מסיבות ואירועים לסטודנטים, תרגול מעשי בכיתות ומעבדות עברו כמעט כולם לשיעורים מקוונים בזום. יש כאלו שהמצב הטיב עימם, אך הרוב הגדול שדיברנו איתם מספרים על הרצון לחזור ללימודים פרונטאליים במוסדות הלימוד, להכיר את הסטודנטים שלומדים לצידם, לבקר בספריה, בקפיטריה ולצבור חוויות סטודנטיאליות מרגשות. אז מה צפוי לנו ב-2021?

לימודים אקדמאים אחרי הקורונה - מה צפוי לנו?
במידה ושנת 2021 תראה אחרת ומגפת הקורונה תדעך (הודות לחיסון), ייתכן והלימודים בשנה הזו יחזרו להיות משהו דומה למה שהכרנו בעבר. יחד עם זאת, אנחנו לא חושבים שהמצב יחזור לקדמותו באופן מלא כל-כך מהר ועדיין יהיו שיעורים רבים שיתקיימו בצורה מקוונת. סיכויים רבים שעדיין לא כל הסטודנטים יהיו מחוסנים ועדיין לא תותר התקהלות באופן מלא, כך שלא מה שהכרנו יחזור מיד לקדמותו. סביר להניח שהשיעורים וההרצאות הפרונטאליות הם אלו שיחזרו קודם לכן ורק אחר כך אירועי התרבות, המסיבות, ההופעות והבילויים שהסטודנטים כל-כך אוהבים ומכירים. אבל שוב, כל התרחיש הזה תלוי במצב המגפה , בכמויות החולים ובקצב ההדבקה.

קורסים מקצועיים ולימודי תעודה בשנת 2021
בנוגע להכשרות מקצועיות ולימודי תעודה המצב מעט שונה. כיתות הלימוד הן לרוב קטנות יותר ומספר הסטודנטים בקורסים הוא מועט יותר. זה אומר שייתכן וניתן יהיה לחזור למתכונת הפרונטאלית מהר יותר , מה גם שתרגול מעשי הוא הכרחי בתחומים האלו. גם בשנת 2020 התקיימו הכשרות מקצועיות ונמצאו פתרונות ראויים לכך, אלא שאנחנו מקווים שהשנה יורחבו אפשרויות לימודי מקצוע כפי שהכרנו אותן בעבר.

מסלולי לימוד פופולריים בשנת 2021
ומה בנוגע למסלולי הלימוד המבוקשים בשנת 2021? האם נצפה שינוי בסולם הביקושים? ובכן, נראה כי לימודי סיעוד (אחיות) יקבלו משמעות מיוחדת לאחר הקורונה ואולי ימשכו אליהם סטודנטים רבים. הביקוש לאחים ולאחיות עלה והמשמעות בתפקידם ברורה כעת לכולם. אנחנו צופים שכן נראה ביקוש גובר ללימודי סיעוד וכמובן שמברכים על כך. לצד זה הקורסים המקצועיים בתחום ההייטק ימשיכו להיות מבוקשים ביותר ויבטיחו לסטודנטים אפשרויות תעסוקה מתגמלות ומגוונות לאחר הלימודים. בין הקורסים ניתן למנות: תכנות, פיתוח, עיצוב UX UI , קורסי אבטחת מידע וסייבר ועוד.