מוסדות לימוד מבוקשים ב 2021

יצאנו לבדוק מהם מוסדות הלימוד המבוקשים בשנת 2021 וחזרנו עם מידע מעניין במיוחד.

פעם היו בוחרים מוסד לימודים לפי גודל הכיתות ואיכותן, פעילויות התרבות ואפשרויות הבילוי שהיו בו, חדשנות הספריה, המדשאות, הקפיטריות והאוכל שיש בו וכו'. כמובן שהרמה הלימודית ואיכות המרצים גם הם היו פרמטר חשוב, אבל אין ספק שלסביבה הלימודית הייתה השפעה רבה על השם של אותו מוסד לימודים ועל רמות הביקוש אליו. שנת 2020, כידוע לכולכם, עשתה מהפכה עולמית אדירה ובחסות משבר הקורונה, הפרמטרים שציינו כבר כמעט ואינם רלוונטיים לקביעה אם אוניברסיטה או מכללה מסוימת הן מבוקשות או לא. אז מה כן?

מה הופך מוסד לימודים למבוקש בשנת 2021?
העולם האקדמי, כמו שהכרנו עד שנת 2020, אינו דומה בדבר למה שאנחנו מכירים אחרי השנה הבלתי נשכחת הזו. הדברים שחשובים לסטודנטים כעת הם אחרים לגמרי ונוגעים כולם בצורה כזו או אחרת ללמידה מרחוק. כמעט כל מוסדות הלימוד העבירו חלק נכבד מהלימודים לצורה מקוונת ורחוקה, לפחות עד שמשבר הקורונה יסתיים.  אז מה הופך מוסד למבוקש? איכות הלמידה המקוונת, החדשנות הטכנולוגית שהמכללה מציעה, הרמה הלימודית שהמרצים מצליחים להגיע בלמידה מרחוק, ההתחשבות בצרכי הסטודנטים בתקופות מבחנים וכו'.

מה שכן, הביקוש ללימודים עלה בעשרות אחוזים
אפשר להתווכח על מוסדות לימוד טובים יותר או פחות, אבל דבר אחד ברור: הביקוש ללימודים עלה השנה בעשרות אחוזים ביחס לשנים קודמות. הסיבה לכך היא כמובן העובדה ש"הטיול הגדול" שהיה נחלתם המשותפת של צעירים ישראלים כמעט ולא קיים היום. צעירים רבים שהיו נמצאים בזמן אחר בשיא הטיול הגדול שלהם, בחרו להתחיל ללמוד במקום לבזבז את הזמן. אנו עדים לעלייה משמעותית בסטודנטים שמתחילים ללמוד השנה בהשוואה לשנים אחרות ואין ספק שלקורונה יש חלק גדול בזה.

רשימת מוסדות לימוד מובילים בביקוש 2021
אז מהם מוסדות הלימוד המבוקשים ביותר בשנת 2021? למרות כל מה שתיארנו אנחנו עדיין לא עדים לשינוי משמעותי ברשימה. אוניברסיטאות ת"א, בן גוריון, חיפה ואריאל עדיין צועדות בראש הרשימה ולצידן צועדות מכללות שהביקוש אליהן גדול כבר שנים רבות בניהן ניתן למצוא את : המכללה למנהל, מכללת ספיר, המרכז הבינתחומי ועוד. כמובן שהביקוש שציינו הוא כללי מאוד וצריך לבחון אותו בצורה ספציפית יותר ובהתאם למסלולי לימוד.