המכללות המבוקשות בישראל

אם היינו בודקים בשנות ה-90 או בשנות האלפיים המוקדמות מהן המכללות המבוקשות בישראל סביר להניח שהיה לנו קשה לאתר אותן. הביקוש הגדול בתקופה זו היה לאוניברסיטאות בארץ, והמכללות נמצאו הרחק ברשימת הביקוש

עולם האקדמיה עבר שינוי משמעותי וכיום הביקוש למכללות גדול במיוחד. רמת הלימודים עלתה מאוד ומשתווה לזו שבאוניברסיטה, שכר הלימוד גם הוא שווה לאוניברסיטה, סגל המרצים נחשב למקצועי ואיכותי והסיבות לבחור ללמוד תואר במכללה הן רבות מאוד. כדי להצביע על מכללה מבוקשת צריך להתייחס למספר פרמטרים.

מכללות שזכו בציון גבוה במדד שביעות הרצון של הסטודנטים
אחת הדרכים לבדוק האם מכללה מבוקשת היא לבדוק את מדד שביעות הרצון של הסטודנטים שיכולים לקבוע אותה על פי איכות המרצים, כיתות הלימוד החדשניות, תכני הלימוד המגוונים, פעילויות התרבות במכללה, היחס של הסגל ועוד. על פי מדד שביעות הרצון נמצא שבין המכללות המבוקשות בארץ נמצאות מכללת אשקלון, המכללה האקדמית תל אביב יפו, מכללת נתניה, המרכז האקדמי פרס, המכללה למנהל ועוד.

מכללות שמציעות מסלולי לימוד ייחודיים ומבוקשים
פרמטר נוסף לבחינת ביקוש למכללה הוא מסלולי הלימוד שהיא מציעה. ישנם מסלולים "רגילים" שניתן למצוא כמעט בכל מכללה , וישנן מכללות שמציעות מסלולי לימוד ייחודיים שלא ניתן למצוא במוסדות לימוד אחרים. כך למשל המרכז הבינתחומי בהרצליה (אחת המכללות המבוקשות בישראל) מציעה מסלולי לימוד תואר שלא ניתן למצוא בשום מכללה אחרת בניהם ניתן למצוא תואר ראשון ביזמות ותואר שני באינטראקציית אדם-טכנולוגיה.

מכללות שנחשבות לאיכותיות על ידי מעסיקים בשוק העבודה
עוד דרך לבחון ביקוש למכללה היא לבדוק "מה חושבים עליה בשוק העבודה". בסופו של דבר הסטודנטים רוצים להשתלב בהצלחה ובמהירות בשוק העבודה ושם המכללה שלמדו בה ישפיע על הצלחת התהליך. בין המכללות שבוגריהן נחשבים מבוקשים בשוק העבודה אפשר למצוא את המכללה האקדמית תל אביב יפו, המכללה למנהל, מכללת ספיר, המרכז הבינתחומי הרצליה, סמינר הקיבוצים ועוד. כמובן שזה אינו מדד גורף וניתן למצוא המון בוגרי מכללות אחרות שהצליחו בגדול בשוק העבודה, אך זהו בהחלט פרמטר שעשוי לקבוע ביקוש למכללה מסוימת.