לימודי מדעי המחשב לעומת ניסיון פרקטי

כולם אומרים ש"ידע הוא כוח" ואנחנו אומרים שידע במחשבים אחרי 2020 הוא הכוח הכי גדול שיש.

בעידן טכנולוגי כמו שלנו, כשהכל מושתת על מחשבים, אנשים עם ידע רחב משתלבים במשרות נחשקות ורווחיות במיוחד. אז איך רוכשים את הידע הזה? ובכן, עומדות בפניכם שתי אפשרויות עיקריות. האפשרות הראשונה היא ללמוד תואר במדעי המחשב, או לחילופין קורסים מקצועיים בתחום. מה למשל? תכנות, אבטחת מידע (סייבר), בניית אתרים ועוד. האפשרות השנייה אינה כוללת לימודים אלא צבירת ניסיון מעשי ופרקטי במחשבים. איזו אפשרות עדיפה יותר? יצאנו לבדוק.

תואר במדעי המחשב - האם הוא יכול להחליף ניסיון פרקטי?
תואר במדעי המחשב נחשב לאחד התארים המבוקשים ביותר שפותחים המון דלתות בשוק העבודה. הוא תואר נחשב ונחשק וחברות רבות מגייסות את  בוגרי התואר מיד אחרי הלימודים. התואר כולל תכנית לימודים מורכבת למדי שלמעשה תאפשר לכם לצבור גם ניסיון במהלך הלימודים. האם זה מחליף את הניסיון הפרקטי ? לא בהכרח. עם כל הכבוד לתעודה מנייר, ניסיון מעשי הוא לא משהו שאפשר להחליף והשילוב הכי טוב הוא השילוב בין תואר לבין ניסיון. את הניסיון תצברו במשרות התחלתיות שאולי יהיו בשכר נמוך יותר אך יעניקו לכם את הניסיון הדרוש כדי להתקדם.

ניסיון פרקטי במחשבים - האם הוא יכול להספיק גם בלי תואר?
נגיד ואדם מסוים צבר המון שעות ניסיון במחשבים. נגיד והוא יודע לתכנת, לכתוב קוד, לבנות אתרים, לפתור תקלות ולמעשה לעשות כל מה שמי שלמד את התואר יכול. האם זה יספיק ואותו אדם יכול לוותר על לימודים לתואר או קורס? לא כל-כך מהר. למרות שניסיון שווה המון בשוק העבודה, לא תמיד הוא מספיק. יש חברות רבות שדורשות  תואר או הכשרה מקצועית כדי לעבוד אצלן ולכן לא כדאי לוותר על לימודים כל-כך מהר.

רוצים להגיע רחוק? הנה המלצה שכדאי שתשמרו
אז אחרי שהבהרנו שגם לימודים הם חשובים וגם ניסיון פרקטי (כמעט באותה המידה) הנה המלצה שתעוזר לכם להגיע רחוק: אל תוותרו על לימודים ונסו לצבור ניסיון במהלכם במקום לחכות לשלב שתסיימו. זה לגמרי אפשרי לצבור ניסיון לפני ותוך כדי הלימודים ולמרות שזה עשוי להיות תובעני, זה לגמרי ישתלם לכם בסופו של דבר. זה יפתח לכם הרבה יותר דלתות בסוף הלימודים ויאפשר לכם להתחיל במשכורות גבוהות יותר.