מכינות ייעודיות לעומת מכינות כלליות

מכינות קדם אקדמאיות הן למעשה אפשרות נהדרת עבור מי שרוצה להתקבל למסלול לימודים מסוים אבל הנתונים הנוכחיים שלו אינם מאפשרים זאת.

מכינות מציעות מסגרת לימודים עוטפת שבה תוכלו לשפר את ההישגים שלכם ולהגיע ללימודים האקדמים כשיש ברשותכם את תנאי הקבלה הדרושים. נהוג לסווג את המכינות למכינות ייעודיות ומכינות כלליות. הנה ההבדלים העיקרים בניהן:

מכינות קדם אקדמאיות ייעודיות
המכינות הייעודיות אלו מכינות שמכינות את הסטודנטים ללימודים במסלול ספציפי. ישנן מכינות להנדסה, מכינות לאמנות, מכינות לרפואה וכו'. חומר הלימודים במכינות הללו יותאם לחומר הלימודים במהלך התואר כך שהסטודנטים יוכלו להגיע מוכנים יותר ולשפר את ההישגים שלהם במהלך לימודי התואר. הלימודים במכינות הייעודיות מתאימים גם למי שנתוני הפתיחה שלו לא עומדים בתנאי הקבלה והוא רוצה לשפר אותם, אך גם למי שרוצה להגיע מוכן יותר ללימודים. כך למשל סטודנטים עתידיים לאמנות לומדים פעמים רבות במכינות ייעודיות לאמנות על מנת להעשיר את תיק העבודות שלהם.

מכינות קדם אקדמאיות כלליות
מכינות קדם אקדמיות כלליות הן מכינות שבהן בדרך כלל משפרים בגרויות על מנת לשפר את נתוני הפתיחה. המכינות האלו נמצאות גם במכללות וגם באוניברסיטאות והן מציעות מסלולי לימודים בהתאמה אישית. הן מתאימות גם לסטודנטים עם בגרות חלקית (או בלי בגרות בכלל) שצריכים להשלים בגרויות על מנת להתחיל לימודי תואר ראשון, וגם לסטודנטים עם בגרות מלאה שרוצים לשפר בגרויות את הציונים כדי להתקבל למסלול שבו הם חושקים.

כך תדעו לאיזו מכינה עליכם להירשם
הבחירה בסוג המכינה צריכה להיות תלויה בבחירה במסלול הלימודים שבו אתם מעוניינים וכן בנתוני הפתיחה הקיימים שלכם. אם למשל יש לכם בגרות מלאה, ואפילו נבחנתם בפסיכומטרי, אך הציונים שהשגתם לא מספיקים ללימודי תואר בהנדסה שאתם חולמים עליו, כדאי לכם לשקול לימודים במכינה ייעודית להנדסה. אם יש לכם בגרות חלקית ואתם חולמים על לימודי הנדסה, כדאי יהיה לכם קודם ללמוד במכינה כללית להשלמת בגרויות ולשיפור נתוני הפתיחה שלכם. אין ספק שהלימודים במכינה מעכבים כביכול את הלימודים באוניברסיטה אך יחד עם זאת הם מאפשרים לסטודנטים להגיע מוכנים יותר ללימודים באקדמיה ולהגדיל את סיכויי ההצלחה שלהם.