איך קובעים תנאי קבלה ללימודים

מכירים את זה שאתם עומדים בתור למועדון ויש סלקטור בכניסה שקובע אם אתם יכולים להיכנס או לא? אז בדיוק ככה קורה כשרוצים להתקבל ללימודים.

"הסלקטור" הוא תנאי הקבלה שנקבעו מראש והם שמחליטים אם תוכלו ללמוד במסלול הזה במוסד הלימודים הזה או לא. תנאי קבלה משתנים ממסלול למסלול וממוסד למוסד. יהיו מקרים בהם נמצא הבדלים משמעותיים בין תנאי קבלה במוסדות לימוד שונים במסלולי לימוד זהים. איך זה קורה? כיוון שכל מוסד לימודים רשאי לקבוע לעצמו את תנאי הקבלה. על פי מה הם נקבעים? הנה כמה פרמטרים שמסייעים למוסדות הלימוד לקבוע תנאי קבלה.

ביקוש ללימודים
הביקוש לתחום לימודים מסוים הוא בין המשפיעים הבולטים על תנאי הקבלה. ככל שהביקוש יהיה גדול יותר כך עלולה להיות "הצפה" של סטודנטים ויש צורך לסנן כדי למנוע את ההצפה הזו. קביעת תנאי קבלה הם אחת מהדרכים לסנן ולגרום למספר סביר של סטודנטים להירשם ללימודים בכל מסלול. ביקוש נמוך לתחום מסוים עשוי פעמים מסוימות לגרום להורדה של סף תנאי קבלה במטרה למשוך סטודנטים ללמוד במסלול הזה. גם מוסדות לימוד שאין להם ביקוש גדול כל-כך יורידו לפעמים את רמת תנאי הקבלה מאותה הסיבה בדיוק.

רמה אקדמית
מסלולי לימוד עם רמה אקדמית גבוהה חייבים לערוך סינון ראשוני כדי לוודא שרק מי שיצליח לעמוד ברמה יגיע ללימודים. הסינון הזה מתבצע בדמות תנאי קבלה ומטרות להבטיח הגעה של סטודנטים שיוכלו לעמוד ברמת הלימודים. מסלולי לימוד ברמה אקדמית גבוהה יקבעו תנאי קבלה נוקשים יותר שיסננו את אלו שלא יוכלו לעמוד ברמה וימנעו מהם לבזבז זמן וכסף. מסלולי לימוד ברמה "פשוטה" יותר יקלו בתנאי הקבלה ויאפשרו גם למי שלא השיג ציון פסיכומטרי או ממוצע בגרויות גבוהים במיוחד ללמוד בהם.

דרישות לסיום התואר או התעודה
כדי לקבל תעודה או תואר בסיום הלימודים לא מספיקה נוכחות בשיעורים, ובהחלט יש צורך לעמוד בדרישות שנקבעו. אלו יכולים להיות מבחני סיום, מטלות אקדמאיות או התנסות מעשית במקום מסוים. תנאי הקבלה הם נגזרת של דרישות המסלול ונועדו להבטיח שרק מי שיוכל לעמוד בדרישות יתחיל את הלימודים. למרות שמדובר במעין "מכשול" בדרך להתחלת הלימודים, זכרו שתנאי קבלה יבטיחו את הצלחתכם בלימודים ואת סיום המסלול. הם יאפשרו לכם להתחיל רק את הלימודים שמתאימים לכם וימנעו מכם לבזבז את הכסף ואת הזמן שלכם.