הנדסאי תוכנה VS מהנדס תוכנה

אחרי שהבנתם שאתם רוצים לעסוק בתחום התוכנה, נותר לכם "רק" להחליט אם תלמדו הנדסאי תוכנה או מהנדס תוכנה. נשמע פשוט?

כנראה שפשוט זו המילה האחרונה שאפשר להגיד על ההתלבטות הזו. אז כן, מדובר בשאלה שמעסיקה כמעט כל מי שמעוניין להשתלב בתחומי התוכנה השונים, כך שאתם לא לבד. מה גם שאנחנו כאן כדי לעשות סדר בדברים וגם אם לא ניתן לכם תשובה חד משמעית לשאלה , תוכלו להכיר את הדברים ולקחת את ההחלטה הנכונה עבורכם.

משך זמן הלימודים
ההבדל המשמעותי ביותר בין מסלולי הלימוד נעוץ במשך זמן הלימודים. בעוד תואר של מהנדס תוכנה "יגזול" ברוב המקרים 3-4 שנים מזמנכם, לימודי הנסאי תוכנה ייערכו בדרך כלל כשנתיים. ההבדל הזה הוא בכל חשיבות רבה, במיוחד אם אין לכם את היכולת להקדיש את הזמן הזה. לימודי הנדסאי תוכנה הם לא רק קצרים יותר, הם כוללים דרישות נמוכות יותר במהלך הלימודים. בנוסף לכך, ניתן להשתלב ללימודי ערב במסלול הנדסאי תוכנה ולשלב עבודה עם לימודים, מה שלא ניתן לעשות בלימודי תואר מהנדס תוכנה.

תנאי קבלה
תנאי הקבלה למסלולי הלימוד הם עוד הבדל מהותי שצריך לקחת בחשבון. כדי להתקבל למסלול תואר מהנדס תוכנה תצטרכו להציג תנאי פתיחה גבוהים במיוחד כמו למשל ציון פסיכומטרי גבוה מאוד ולעתים גם ממוצע בגרויות מכובד. כדי להתקבל ללימודי הנדסאי תוכנה לא תצטרכו פסיכומטרי אך כן תצטרכו להציג ידע מתמטי. הדרך לקבלה ללימודי הנדסאי תוכנה נחשבת קצרה וקלה יותר, אך לא תמיד זה יהיה הצעד הנכון לעשות. השיקול צריך להיעשות בהתאם לנתונים האישיים שלכם.

אפשרויות תעסוקה
הגענו לחלק שמעניין את המתלבטים יותר מהכל. האם יש הבדל באפשרויות התעסוקה? נתחיל בזה שנגיד שקיימת דרישה גבוהה לבעלי מקצוע בתחום בתוכנה, גם מהנדסים וגם הנדסאים. זה אומר שבוגרים משני המסלולים יוכלו למצוא עבודה טובה לאחר הלימודים. יחד עם זאת, חשוב להגיד שמהנדסים יקבלו לרוב הזדמנות למשרות בכירות יותר עם שכר מתגמל יותר מאלו שיקבלו ההנדסאים.  ועדיין, הנדסאי תוכנה יכולים למצוא עבודות רווחיות, מעניינות ומאתגרות. כמו כן בשוק התוכנה הניסיון הוא זה שקובע כך שהנדסאים יוכלו לצבור ניסיון ולהתקדם אל משרות בכירות ומתגמלות יותר.