מערכות תבוניות - מקצוע העתיד

בדיוק כמו בבגדים גם בעולם ההייטק יש טרנדים ואופנות שנחשבים לדבר הכי לוהט בשוק. נכון לכתיבת שורות אלו "מערכות תבוניות" הוא התחום הטרנדי ביותר אבל אם תשאלו אותנו נגיד לכם שזה הרבה מעבר לטרנד.

מדובר בתחום כל-כך מתפתח שנראה שהוא לא בדיוק הולך להיעלם בקרוב. ובמילים אחרות: אל תתלבטו יותר מידי ולכו ללמוד מערכות תבוניות! צפויות לכם המון אפשרויות תעסוקה, משכורות מתגמלות ועבודה מלאת עניין. שמעתם את המושג ואין לכם באמת מושג מה זה אומר? רוצים לדעת יותר פרטים לפני שאתם נרשמים? בשביל זה אנחנו כאן, בואו נתחיל:

מערכות תבוניות - מה זה בכלל?
נכון שבעשור האחרון הכל נהיה "חכם"? מכונית חכמה, טלפון חכם, מערכת חכמה לרכב, מערכת מידע חכמה, ועוד ועוד... המשותף לכל הדברים "החכמים" האלו הוא שהם נבנו ופותחו באמצעות מערכות תבוניות. מערכות אלו כוללות עזרים חכמים כמו למשל טכנולוגיות מציאות מדומה, חיישנים ושימוש בטכניקות של בינה מלאכותית. אלו מערכות מתוחכמות ביותר שמצליחות לשדרג את חיינו במגוון רחב של תחומים, גם כאלו שלא חשבנו עליהם בכלל. העולם כולו צועד לכיוון של מעבר לשימוש מלא במערכות תבוניות ולכן מדובר במקצוע של דור העתיד. זה לא טרנד חולף, זה תחום שהולך ומשתלט על כל אספקט בחיינו.

תואר או תעודה? מהן תכניות הלימוד הקיימות בתחום של מערכות חכמות?
הנדסת מערכות תבוניות זה תחום הידע שתצטרכו להתמקצע בו כדי לעסוק בתחום המתפתח. תוכלו ללמוד תואר ראשון בהנדסה בתחום כלשהו ומשם להמשיך אל לימודי תואר שני בהנדסת מערכות תבוניות. כיום עדיין קשה למצוא בארץ לימודי תואר ראשון בהנדסת מערכות תבוניות , אך במסלולי לימוד רבים תעסקו בנושא באופן נרחב. אנו מאמינים שעם הזמן יותר ויותר מוסדות לימוד יפתחו מסלולים (תואר ותעודה) שעוסקים בנושא של מערכות תבוניות.

מה עושים בוגרי לימודי מערכות תבוניות אחרי הלימודים?
כפי שציינו, מערכות תבוניות חולשות על תחומים רבים בחיינו החל מתקשורת, דרך תחבורה, מערכות מידע ועד לעולם הרפואה. זה אומר שמי שרכש השכלה בתחום של מערכות תבוניות יוכל לעסוק בפיתוח, ניהול ותפעול מערכות בכל תחום שמעניין אותו. זה ללא ספק המקצוע של דור העתיד וככל שתקדימו להתמקצע בתחום, כך תהיו בעלי אפשרויות תעסוקה רבות יותר בעתיד.