תארים ראשונים שאפשר לעשות בלי בגרות

סיימתם את הצבא ואולי גם את הטיול הגדול. כעת אתם מעוניינים לרכוש השכלה וללמוד לתואר ראשון אך נזכרתם כעת שאתם נמנים עם אוכלוסיית האנשים שאין ברשותם תעודת בגרות, כל אחד וסיבותיו שלו. מה ניתן לעשות?

האם חובה עליי להשלים בגרויות ולעבור את המסע המפרך הזה שוב? לא בהכרח. חשבתם שזה בלתי אפשרי ללמוד לתואר בלי תעודת בגרות, ותעודת בגרות היא תנאי חובה ללימודי תואר ראשון? תחשבו שוב. הדבר אפשרי ועוד איך. בואו נגלה כיצד זה נעשה, היכן ו-מהם הדרישות.

תארים שלא מצריכים בגרות
הגענו לגולת הכותרת - מהן המקצועות אשר תוכלו ללמוד ללא תעודת בגרות? לא כל מקצוע ניתן ללמוד ללא בגרות אך יש מגוון מקצועות אשר כן פתוחות ללמידה בהעדר תעודת בגרות. המקצועות המרכזיים אשר לא מצריכים תעודת בגרות במוסדות מסוימים הם: תואר בתקשורת, תואר במדעי הרוח, תואר במנהל עסקים, תואר בחינוך, תואר במדעי ההתנהגות, תואר בכלכלה ועוד. המגוון רחב ואנו מניחים שתמצאו משהו אשר יתאים לכם כל מקצועות אלו. זכרו - מכיון שאתם ללא תעודת בגרות, תצטרכו להוכיח את עצמכם קצת יותר מהאדם הממוצע אשר ברשותו ישנה תעודת בגרות. הדבר לא יהיה קל אך אם אתם באמת מעוניינים בתואר, שום דבר לא יעצור בעדכם. כמו שלמדנו היום, גם לא תעודת הבגרות.

איפה ניתן לעשות תואר ראשון ללא בגרות?
לא בכל מקום ניתן ללמוד לתואר ראשון בהעדר תעודת בגרות. יש מוסדות לימוד שלא מאפשרים זאת. חלק ממוסדות אשר כן מאפשרים למידה לתואר ראשון ללא תעודת בגרות הן: מכללת פתח תקווה, מכללת בת ים, מכללת רמת גן, מכללת רחובות, מכללת ראשון לציון. שימו לב לא להתבלבל בין מוסדות אשר לא דורשות תעודת בגרות לבין מוסדות שלא דורשות פסיכומטרי. הדבר שונה אחד מהשני. ישנם גם מכללות ואוניברסיטאות אשר מקבלות אנשים ללא בגרות לחיקם, אם הם פנסיונרים או מעל גיל 30 (אוניברסיטת אריאל/בן גוריון באילת לדוגמה)

למי הדבר מיועד ומה הקריטריונים?
ברור לכולנו, בגרות הפכה למסמך הרשמי ממשרד החינוך אשר מעניק לכם כרטיס כניסה להמון אוניברסיטאות, מכללות ומקומות עבודה. אך מה יעשו אותם אנשים שאין להם תעודת בגרות? הרי תהליך השלמת בגרות יגזול מהם זמן רב וסכומי כסף גבוהים ואין הם מעוניינים לעבור את השלב הז בחייהם כרגע, כאשר הם בני 30+ עם ילד, או משוחררים אחרי צבא. לכאן נכנסות מכללות רבות אשר מאפשרות לכם ללמוד לתואר בלי בגרות. זה בהחלט נשמע בלתי אפשרי אך הדבר אפשרי בהחלט. חוץ מזה, אל תשכחו שיש אין סוף אנשים שהצליחו להגשים את חלומם ולהגיע רחוק ,בלי תעודת בגרות בכלל (יאיר לפיד לדוגמה). הקריטריונים לרוב נמדדים בציון הפסיכומטרי שלכם אשר יצטרך להיות גבוה בשביל שיוכל להטיל וטו על הסיטואציה שבה אתם לומדים לתואר ראשון, בלי תעודת בגרות. קריטריונים נוספים הם: ראיון אישי, ניסיון תעסוקתי, מכינה קדם אקדמית (זהו בין הקריטריונים הכי שכיחים) ועוד.