ההבדלים בין הנדסת תוכנה למדעי המחשב

החלטתם שאתם רוצים לעסוק בתחום המחשבים, הכנתם את עצמכם ללימודי תואר מורכב ומאתגר, והבנתם שצפויה לכם תקופה לא פשוטה שבסופה תוכלו להשתלב במשרות מעניינות ומאוד מתגמלות.

עכשיו כל מה שנותר הוא לבחור בין לימודי הנדסת תוכנה לבין לימודי מדעי המחשב. שניהם עוסקים במחשבים ושניהם יעניקו לכם ידע וכלים למילוי שורה של תפקידים בעולם המיחשוב. אז מה הם בעצם ההבדלים בין השניים? איזה תואר יפתח לכם יותר דלתות?,  איזה תואר נמשך על פני זמן רב יותר? איזה תואר נחשב לקשה יותר? ואיך תדעו מה מתאים לכם? הנה כל התשובות.

משך הלימודים והתעודה שתקבלו בסיום הלימודים
ההבדל הראשון שניתן לזהות הוא בפרק הזמן שיידרש מכם כדי לסיים את התואר. בעוד תואר במדעי המחשב תוכלו לסיים בדרך כלל בתוך 3 שנים, תואר בהנדסת תוכנה ידרוש מכם לימודים של 4 שנים. שימו לב שהתמחויות מסוימות בלימודי מדעי המחשב כן יצריכו מכם 4 שנות לימוד אך לא כולן. בוגרי תואר בהנדסת תוכנה יקבלו תעודת B.SC בהנדסה ואילו בוגרי לימודי מדעי המחשב יקבלו תעודת תואר ראשון (BA) או תעודת בוגר במדעים (BSC), תלוי במסלול ההתמתחות שבחרו.

אפשרויות התעסוקה שיהיו פתוחות בפניכם
ההבדלים בין התעודות שתקבלו בכל אחד מהמסלולים הוא שיקבע את התפקידים שתוכלו למלא. בעלי תעודת מהנדס תוכנה BSC יוכלו להשתלב בתפקידים הדרשים תקן של מהנדס שלא תמיד יהיו פתוחים בפני בוגרי לימודי מדעי המחשב. המציאות בשטח מוכיחה כי ישנו ביקוש גדול לבוגרי שני המסלולים וכי בשני המקרים ניתן להשתלב בקלות רבה יחסית בתעשייה וליהנות מעבודות בשכר מתגמל במיוחד. סטודנטים של תואר בהנדסת תוכנה צוברים ניסיון רב במהלך הלימודים ומתמודדים עם מצבים דומים לאלו שיחכו להם בשטח. מסיבה זו הם ייהנו אולי מיתרון קל בקבלה לעבודות.

נושאי הלימוד שתעסקו בהם במהלך הלימודים
ההבדל המשמעותי בין מסלולי הלימוד נעוץ בתכנים שתפגשו בהם במהלך הלימודים. נכון ששני התארים עוסקים בנושאים מעולם המחשבים והפיתוח אך הכלים והידע שרוכשים הם שונים. סטודנטים למדעי המחשב יתרכזו במערכות מיחשוב ובפיתוח אלגוריתמים שונים, מערכות הפעלה, קוד וכו'. סטודנטים להנדסת תוכנה יתמקדו בטכנולוגיות פיתוח מעט אחרות וילמדו כלים יישומיים וידע מקצועי להשתלב בתעשייה. תכני הלימוד בתואר במדמ"ח נכללים בלימודי הנדסת תוכנה ובנוסף לכך לומדים את הפרקטיקה שמאפשרת פיתוח תוכנות, בניית אתרים ואפליקציות ועוד. אז איזה מסלול יותר כדאי? שני המסלולים נחשבים ליוקרתיים ביותר ויאפשרו לכם השתלבות מהירה בשוק התעסוקה. ההמלצה שלנו היא לבחור את התחום שאתם נמשכים אליו יותר ולהתכונן לתקופת לימודים מאתגרת ולא תמיד פשוטה.