מכללות בישראל עם תארים ממדינות זרות

יש לנו חדשות טובות ואפילו מעולות בשבילכם. אם תמיד חלמתם על תואר מאוניברסיטה נחשבת בחו"ל, עכשיו יש לכם הזדמנות להגשים אותו.

אז מה הבשורה הכל-כך טובה? אז זהו, שהחדשות הן שלא בהכרח תצטרכו להחתים דרכון בשביל זה. כלומר ברור שיש לכם אפשרות לטוס ללמוד בחו"ל ולהרוויח גם את החוויה "על הדרך", אבל זה לא חייב להיות ככה. הבשורה הגדולה היא שיש מוסדות לימוד מחו"ל שמפעילים שלוחות ממש כאן בארץ ושתוכלו ללמוד אצלם ולקבל תואר אקדמאי מטעמם. נשמע כמו חלום שמתגשם? רגע לפני שאתם נרשמים, יש כמה דברים שכדאי שתדעו.

לא הכל וורוד כל-כך- הקפידו לקרוא את השורות הקטנות
נכון שאם מסתכלים על הדברים בפשטות אפשר לחשוב שמדובר במצב האידאלי: תואר אקדמי מטעם אוניברסיטה מוכרת בחו"ל שאפשר ללמוד ממש כאן בארץ ואפילו לא צריך לטוס בשביל זה. אבל רגע לפני שאתם נרשמים אנחנו חייבים לעדכן אתכם שישנה גם בעייתיות עם העניין. לא כל מוסדות הלימוד בארץ מכירים בתארים האלה. (ואולי אפילו הרוב הגדול לא). זה אומר שאתם יכולים להשקיע ולהתאמץ, לשלם ממיטב כספכם ולבסוף התואר ייחשב רק באותה מדינה. אם תרצו להשתמש בו בארץ לטובת קבלה לעבודה תגלו שהוא לא נחשב ולמעשה נקודת הפתיחה שלכם חוזרת להתחלה. זה רלוונטי גם בהתמודדות על משרות שונות וגם אם תרצו להשתלב בלימודי תואר שני ותגלו שלמעשה מבחינת מוסדות לימוד בארץ התואר הראשון שלכם כלל לא נחשב.

ומה לגבי שכר הלימוד? פרטים שכדאי לדעת
דבר נוסף שמהווה עקב אכילס בכל העניין הזה הוא גובה שכר הלימוד. מדובר בתשלומים גבוהים במיוחד שיכולים להגיע לעשרות אלפי דולרים, סכומים גדולים בהרבה ממש שתשלמו על לימודים לתואר בארץ. אם יש לכם את הסכום ואין לכם בעיה לתשלום, זה לא באמת מהווה אישיו. אך לגבי סטודנטים שמגייסים כל שקל לטובת העניין ומנצלים את כספי הפיקדון בשביל זה, זה עשוי להיות שיקול משמעותי. במיוחד אם בסופו של דבר מוסדות לימוד בארץ לא מכירים בתואר שתלמדו.

למי כן כדאי לבחור בתואר אקדמי ממדינה זרה?
לפי מה שתיארנו עד עכשיו נדמה כי תואר ממדינה זרה הוא לא דבר אטרקטיבי במיוחד, ובכל זאת יש אנשים שכן יבחרו לעשות אותו. מי למשל? אנשים שמתכננים לעבור לחו"ל לאחר הלימודים ולפתח קריירה במדינה שכן מכירה בתואר הזה. עבורם זה יכול להיות פיתרון מצוין שיחסוך להם כסף ויאפשר להם ללמוד בסביבה הבטוחה והמוכרת שלהם, כאן בארץ. גם אנשים שזקוקים לתואר לטובת קידום בדרגה (אנשי צבא למשל) ויודעים שהתואר הזה אכן יקדם אותם יכולים לבחור במסלול הזה. כל העניין הוא לברר את כל הפרטים לפני תחילת לימודים , לעשות את כל השיקולים שלכם ולבצע בחירה חכמה ומושכלת. בחלק מהמקרים האפשרות הזו אכן תהיה אטרקטיבית ותפתח לכם דלתות ברחבי הגלובוס, ובחלק אחר זה יהיה בזבוז זמן וכסף מיותרים. הכל תלוי בתכניות ובשאיפות שלכם כך שזהו עניין סובייקטיבי ואין תשובה חד משמעית.