מה ההבדל בין תואר במדעים לתואר בהנדסה

שניהם כוללים תכנים מעולמות הפיזיקה, המתמטיקה והכימיה. שניהם נחשבים ללימודים מורכבים ומאתגרים. שניהם יאפשרו לכם להשתלב בתפקידים מעניינים.

שניהם יפתחו לכם דלתות למשרות עם משכורות מתגמלות ושניהם נחשבים ליוקרתיים ויזכו אתכם בכבוד ותהילה. ולמרות המכנה המשותף הרחב, ישנם גם הבדלים מהותיים בין תואר במדעים לתואר בהנדסה. במה זה בדיוק מתבטא? איזה תואר יותר כדאי לכם ללמוד? ואיזה תואר מציע אפשרויות תעסוקה נרחבות יותר? הנה כל התשובות:

תואר במדעים - מה זה בדיוק אומר?
תואר במדעים הוא שם כולל למספר תחומי לימוד הנוגעים לחקר ואיסוף נתונים. מדובר בלימודים חדשניים של דברים שניתנים להוכחה ומדידה כאשר התוצאות אמורות לשמש לתועלת האנושות והחברה כולה. תואר במדעים נועד כדי להקנות לסטודנטים ידע וכלים למחקר ועיסוק בתחום המדע שבחרו והוא מתאים למי שיש לו חשיבה אנליטית, כישורים וגישה לתחומי המתמטיקה. כמו שאמרנו, תואר במדעים כולל תחתיו מגוון רחב של תחומי התמחות שבניהם תצטרכו לבחור כמו למשל: מדעי כדור הארץ, ביולוגיה, מדעי הסביבה, מדעי התזונה, מדעי המוח ועוד רבים אחרים. ניתן ללמוד תואר במדעים גם באוניברסיאות וגם במכללות השונות בכל רחבי הארץ.

מה כוללים לימודי תואר ראשון בהנדסה?
למרות שיש הרבה קווים משיקים בין תואר במדעים לבין תואר בהנדסה, ישנם גם הבדלים משמעותיים. לימודי הנדסה נוגעים לפיתוח ומחקר לצרכי המשק והחברות השונות. משתמשים בעקרונות מדעיים ומתמטיים כדי לפתח פתרונות בתחומי החברה, התעשייה, הרפואה, התחבורה ועוד. ישנם מסלולי התמחות רבים ומגוונים וכל סטודנט יכול לבחור להתמקד בתחום שמעניין אותו. ההבדל המשמעותי בין תואר בהנדסה לבין תואר במדעים הוא שתואר מהנדס מאפשר מילוי תפקידים ספציפיים בתקנים קיימים בעוד האפשרויות של בוגרי תואר במדעים הן מעורפלות יותר ויש שיגידו שגם רחבות יותר. כשיש צורך במהנדס חשמל למשל רק בוגר תואר בהנדסת חשמל יוכל למלא את התפקיד, בעוד בוגר מדעים לא יוכל למלא את המשרה. מנגד, האפשרויות העומדות בפני בוגרי מדעים הן רבות יותר והם יכולים להשתלב בשורה של תפקידים מקצועיים.

מה יותר כדאי - תואר בהנדסה או תואר במדעים?
אם אחרי כל מה שפירטנו אתם עדיין מבולבלים ולא מבינים בדיוק מהם ההבדלים ומה כדאי לכם ללמוד, תדעו שאתם לא לבד. התארים אכן דומים מאוד ולא ניתן להצביע על תואר אחד שהוא כדאי יותר מהשני. בשני המקרים מדובר בלימודים יוקרתיים שיפתחו לכם את הדלת למשרות מרתקות עם משכורות מתגמלות. אז איך תבחרו? לפי נטיית לבכם. ההמלצה שלנו היא קודם כל לבחור את תחום ההתמחות שמעניין אתכם ורק לאחר מכן לבחור האם ללמוד אותו בתואר במדעים או בהנדסה. כשתתמקדו בתחום התמחות ספציפי תגלו שההחלטה הופכת קלה יותר. בהצלחה!