על לימודי עיצוב בעידן הדיגיטלי

פעם כדי להיות מעצב מקצועי הייתה רק אופציה אחת: ללמוד את התחום באופן מסודר ורצוי בבית ספר גבוה נחשב לעיצוב

מעצבים מוסמכים היו הכתובת הראשונה והעיקרית למשימות עיצוב מגוונות כמו למשל עיצוב כרזות, שלטי חוצות, בגדים, נעליים, מוצרים או כל דבר אחר. השינוי הגדול הוא שבעידן הדיגיטלי כל אחד חושב שהוא  יכול להיות מעצב. כל מה שצריך הוא להוריד (או לרכוש) תוכנות עיצוב, ללמוד איך לעבוד איתן ולצאת לדרך. מצד אחד מדובר במהפכה חיובית שהביאה לכך שאנשים יוכלו לבצע משימות עיצוביות בעצמם מבלי להצטרך לשלם על כך לספקים חיצוניים. מצד שני זה הביא לזילות של מקצועות העיצוב, לירידה בהכנסות ולירידה משמעותית בעבודתם של המעצבים. אז איך בכל זאת תוכל להיות מעצב מצליח? הכשרה מקצועית היא המפתח. כי עם כל הכבוד לתוכנות המתקדמות ולכישרון, אין כמו למידה רצינית ממרצים בכירים ובעלי ניסיון. עיצוב הוא מקצוע כמו כל מקצוע אחר וכמו שלא הייתם סומכים על מורה שלא למד, כך אין סיבה שתסמכו על מעצב שלא למד עיצוב.

לימודי עיצוב ששווים יותר בעידן הדיגיטלי - קורסים או תואר אקדמי?
ישנן שתי אפשרויות עיקריות בתחום לימודי העיצוב: לימודי תואר אקדמי או קורסים מקצועיים כלומר לימודי תעודה בעיצוב. לכל אחת מהאפשרויות יש יתרונות וחסרונות ועליכם לבחור לפי מה שמתאים לכם. תואר אקדמי משולב עם לימודי עיצוב ימשך על פני לפחות 3 שנים ויכלול חומרים עיוניים רבים, בנוסף ללימודי תוכנות וטכניקות לעיצוב. זה אומר שתוכלו לרכוש ידע נרחב יותר שישמש אתכם בחיים המקצועיים שלכם ולהרחיב את אפיקי ההשראה שלכם. לימודי תעודה בעיצוב, מנגד, אורכים פחות זמן (מספר חודשים עד שנה או שנתיים ברוב המקרים) והם מתמקדמים אך ורק בשיטות עבודה וטכניקות. ההמלצה שלנו היא לבחור תחום עיצוב שמעניין אתכם ואחר כך לבחון את האפשרויות העומדות בפניכם ולפיהן להחליט.

תנאי קבלה ללימודי עיצוב במכללות
ברוב מסלולי הלימוד יבקשו מכם תיק עבודות כדי לבחון את התאמתכם למסלול הלימודים. ומה עושה מי שטרם התנסה בעיצוב ומעוניין ללמוד את התחום? יש אופציה ללמוד במכינות לעיצוב שבהן יעבדו אתכם על תיק עבודות ורק לאחר מכן להתקבל ללימודים במכללה. ישנן גם מכללות שתיק עבודות הוא אינו חלק מתנאי הקבלה ופרט לראיון אישי ואולי משימה קטנה, לא תצטרכו להציג דבר. הכל תלוי במוסד הלימודים ובמסלול הלימודים שאתם מעוניינים בו. כמובן שאם מדובר בתואר אקדמי המשלב לימודי עיצוב תנאי הקבלה יהיו שונים וידרשו גם ממוצע בגרויות או ציון פסיכומטרי מסוימים.

תחומי עיצוב חדשים שנכנסו לחיינו בעידן הדיגיטלי
למרות שזה אולי נשמע כך מדברינו, העידן הדיגיטלי גם הביא דברים טובים לעולם לימודי העיצוב. מה למשל? כניסתם של תחומים חדשים לעולם העיצוב כמו לדוגמה עיצוב אפליקציות, עיצוב חוויית משתמש, עיצוב אתרים, ועוד. אלו תחומים שלא היו קיימים בעבר וכעת כן, והם נחשבים למעניינים ומבוקשים במיוחד. זה מאפשר למעצבים צעירים להיכנס לתעשיית ההייטק הנחשקת ולמכללות העיצוב להרחיב את תחומי הפעילות שלהם.