כמה עולה לעשות תואר ראשון?

לא עושים תואר ראשון כדי "לעשות וי" וגם לא כדי להביא נחת להורים. עושים תואר ראשון כי זה פותח דלתות ושלל אפשרויות, וכי זו הדרך הטובה ביותר להתקדם בחיים המקצועיים ובשוק העבודה

תואר ראשון דורש המון השקעה, רצינות, התמדה וגם הרבה מאוד כסף. בניגוד לבגדים, נעליים או חופשה באילת, מדובר בהשקעה כספית משתלמת שמחזירה את עצמה בהמשך ולא נחשבת למותרות. אז כמה באמת יעלו לכם לימודי תואר ראשון? צוות go study יצא לבדוק וחזר עם מידע שאתם חייבים להכיר לפני שאתם מתיישבים על ספסל הלימודים.

שכר לימוד באוניברסיטה מול שכר לימוד במכללה - מה ההבדלים?
לפני שעונים על השאלה כמה עולה תואר ראשון צריך לבחון איפה מתכננים ללמוד אותו. בעוד שכר לימוד אוניברסיטאי הוא קבוע ויציב, שכר הלימוד במכללה נתון לשינויי ולגחמותיהם של בעלי המכללות הפרטיות. גם כאן צריך להבחין בין מכללה ציבורית שגובה שכר לימוד אקדמי לבין מכללה פרטית שיכולה (ואכן עושה זאת) לגבות סכומים גבוהים בהרבה. שכר הלימוד האוניברסיטאי וזה שנהוג במכללות הציבוריות עומד על סביבות 11,000 ש"ח לשנת לימוד אחת (פלוס מינוס ונתון לשינויים קלים בהתאם לכמות הקורסים) ובסביבות 30,000 ש"ח לתואר ראשון שלם. מחיר לימודים במכללות פרטיות יכול להגיע לסכום של 30,000 ש"ח לשנה וכמעט 100,000 לתואר ראשון.

שכר לימוד זה לא הכל, יש הוצאות נוספות בלימודי תואר ראשון
כשמחשבים עלויות תואר ראשון אי אפשר לחשב רק את שכר הלימוד שכן יש לא מעט הוצאות נוספות. אם אתם מתכננים לשכור דירה צריך לחשב גם את זה, כמו כן עלויות החזקת רכב ודלק או נסיעות בתחבורה ציבורית וכמובן הוצאות מחיה שגרתיות כמו: קניות לבית ובילויים פה ושם. חשוב לזכור שתקופת לימודים לרוב לא מאפשרת עבודה במשרה מלאה ובמקרים מסוימים היא לא מאפשרת לעבוד בכלל. זה אומר שתצטרכו להתחיל אותה כשיש לכם מספיק כסף כדי לממן את ההוצאות השוטפות, מעבר למימון שכר הלימוד.

אפשר להתחיל ללמוד גם אם אין לכם את הסכום הדרוש - מילגות למימון לימודי תואר ראשון
לפי מה שראינו עד עכשיו עלויות תואר ראשון הן גבוהות במיוחד ויגיעו ברוב המקרים לעשרות אלפי שקלים. חשוב לדעת שלא לכל הסטודנטים יש את הכסף הנזיל עבור מימון שכר הלימוד וכי יש פתרונות אחרים שיאפשרו לכם ללמוד גם בלי שיש לכם את הסכום במלואו. ישנה אפשרות של מימון חלק מהתואר על חשבון כספי הפיקדון הצבאי וישנה אפשרות של שימוש במילגות מימון כאלה ואחרות. יש המון מילגות וכמעט כל אחד יכול למצוא מילגה שתעזור לו בתשלומים. זו יכולה להיות מילגה לבוגרי יחידות קרביות, מילגות ליוצאי עדות מסוימות, מילגות בתמורה לעשייה חברתית ועוד. המילגות השונות מסייעות לסטודנטים רבים לצלוח את התקופה המאתגרת ולשלם עבור שכר הלימוד וההוצאות הנילוות.