לימודי רפואה בישראל - כל האפשרויות

כמעט כל אמא בישראל (ונדמה לנו שגם בעולם) חולמת שיהיה לה בן רופא. על היוקרה, ההילה והתהילה של המקצוע אנחנו לא באמת צריכים לספר לכם.

חלוקים לבנים היו מאז ומעולם סמל סטטוס שגרר יחס טוב והרבה כבוד. אבל עזבו רגע את מה שאמא שלכם רוצה וחולמת בשבילכם, מה שחשוב הוא מה שאתם רוצים. ואם אתם רוצים להיות רופאים אז אתם בטח יודעים שצפויה לכם דרך ארוכה ומאתגרת אבל בסופה גם הרבה נקודות אור. מקצוע מעניין, שליחות, עזרה לאחרים, עניין, גיוון, ומשכורת מכבדת הם רק חלק מהיתרונות של מקצוע הרפואה. איך מתחילים? איפה לומדים? ומה צפוי לכם בדרך? הנה מה שכדאי לדעת על לימודי רפואה בישראל.

החלטתי ללמוד רפואה - איך מתחילים?
אם למרות הדרך הארוכה והלא פשוטה שמחכה לכם החלטתם "ללכת על זה" אז הגיע הרגע להתחיל. תנאי קבלה ללימודי רפואה בארץ נחשבים לנוקשים ומחמירים במיוחד ומידי שנה מתקבלים רק מאות בודדות של סטודנטים, שלא נדבר על כך שחלק לא מבוטל נושר במהלך המסלול. קודם כל עליכם לוודא שאתם עומדים בתנאי הקבלה ובמידה ולא כדאי שתפעלו כדי לשפר אותם. בכל אחת מהאוניברסיטאות תנאי הקבלה הם מעט שונים ולכן שווה לבדוק האם אתם מתקבלים לאחת מהן על סמך הנתונים שיש לכם. לאחר מכן יש להירשם לאוניברסיטה ולהמתין לתחילת שנת הלימודים. רוב הסטודנטים לרפואה מתקשים לעבוד בשנת הלימודים הראשונה (ולעתים גם בבאות) וחשוב להיערך לכך. תצטרכו להשקיע זמן רב בלימודים (גם מחוץ לשעות הלימודים) וחשוב שתהיו מוכנים שאתם הולכים לקראת תקופה ארוכה ולא בהכרח פשוטה.

מה כולל מסלול לימודי רפואה בישראל?
לימודי רפואה בישראל נמשכים על פני 7 שנים שמחולקות לשלוש תקופות עיקריות. התקופה הראשונה נמשכת שלוש שנים ונקראת לימודים קדם קליניים שבסופם תקבלו תואר בוגר במדעי הרפואה. החלק השני נקרא לימודים קליניים וגם הוא נמשך שלוש שנים וכולל התנסויות בבתי חולים אוניברסיטאיים. לאחר תקופה זו תקבלו תואר דוקטור לרפואה.  השנה השביעית מוקדשת לסטאז' ולאחריה תבחרו את תחום ההתמחות שמעניין אתכם ותהיו רופאים מתמחים. ישנם מסלולי לימודי רפואה קצרים מעט יותר שמתאימים למי שכבר מחזיק בתואר ראשון בתחום הקרוב לרפואה כמו למשל ביולוגיה, פיזיקה, כימיה וכו'. במקרה זה יידרשו הסטודנטים להשלים את החלק של הלימודים הקליניים והסטאז'.

לימודי רפואה בחו"ל ועבודה כרופאים בארץ - זה אפשרי?
צעירים רבים שחולמים על לימודי רפואה לא מצליחים לעשות זאת בארץ בגלל תנאי הקבלה שנחשבים לקשים ונוקשים, הרבה יותר מאלו שבמדינות אחרות בעולם. בדיוק בגלל זה ישראלים רבים כל-כך פונים ללימודי רפואה בעולם מתוך מחשבה ששם יהיה להם קל יותר להשלים את הלימודים ולעסוק במקצוע שחלמו עליו. זהו מסלול הגיוני וחכם אלא שחשוב להבין שכשתסיימו את הלימודים בחו"ל תצטרכו לעמוד בפני אתגר נוסף - מבחנים בארץ. בעוד סטודנטים שלמדו באחת מהאוניברסיטאות בארץ ועמדו בכל הדרישות יכולים לעסוק מיד ברפואה, מי שלמד בחו"ל יעבור דרך נוספת. כדי לקבל רישיון לעסוק ברפואה תצטרכו לעבור את המבחן (שאינו פשוט במיוחד) ולעמוד בכל התנאים שנקבעו. למרות שזה קשה ומאתגר זה בהחלט אפשרי וזו דרך נהדרת עבור מי שלא רוצה לוותר על החלום להיות רופא אך לא יכול לעשות זאת בלימודים בישראל.