לימודים לתואר בחו"ל - מה אפשר, מה כדאי?

מתעניינים בלימודים בחו"ל? הנה כמה דברים שכדאי לדעת.

אנחנו לא מתכוונים לספר ולפאר את מוסדות הלימוד הישראלים. כבודם במקומם מונח והמציאות בשטח מוכיחה שרוב הסטודנטים בוחרים ללמוד תארים אקדמאים כאן בישראל. אלא שלצד האפשרות המוכרת והמקובלת הזו, קיימת אפשרות של לימודים לתואר בחו"ל. לימודים בחו"ל הפכו בשנים האחרונות לאופציה ראויה ביותר עבור סטודנטים ישראלים שבוחרים לעשות זאת מסיבות שונות. כמו לכל דבר אחר בחיים גם ללימודים בחו"ל יש יתרונות וחסרונות והם לא יתאימו לכולם.

כל האפשרויות של לימודי תואר ראשון בחו"ל
יש יתרונות ברורים ללימודים בחו"ל כאשר הבולט שבהם הוא המגוון הרחב של האפשרויות. סטודנטים ישראלים שבוחרים ללמוד בחו"ל נהנים מהמון מסלולי לימוד החל מרפואה , דרך אמנות ועיצוב ועד לשיווק וטכנולוגיה. כל האפשרויות פתוחות בפניכם והבחירה בידכם. בחו"ל ישנם מוסדות לימוד נחשבים במיוחד, כאלה שאם תחליטו ללמוד בהם ולחזור אח"כ לארץ תהיו מיתרון ברור בשוק העבודה. רק שרגע לפני שאתם אורזים מזוודה וטסים ללמוד בחו"ל זכרו שישנם גם לא מעט חסרונות. המרחק מהבית, שכר הלימוד היקר, ולימודים בשפה זרה הם רק חלק מהדברים שכדאי להכיר לפני שיוצאים להרפתקה.

תנאי קבלה ללימודי תואר בחו"ל - איך זה עובד?
ישנם תארים (רפואה, ווטרינריה, רוקחות למשל) שתנאי הקבלה אליהם בישראל נחשבים למחמירים וקפדניים במיוחד. אלו תארים שישראלים רבים יעדיפו ללמוד דווקא בחו"ל, בגלל ששם קל יותר להתקבל. כדי להתקבל ללימודים בחו"ל תצטרכו לעמוד בתנאים שמשתנים ממוסד לימודים אחד לאחר ובדר"כ גם לעבור מבחן שפה. בחלק מהמסלולים תנאי הקבלה יהיו קלים יותר מאלו שבארץ (למרות מבחן השפה) ובחלק אחר הם יהיו קשים יותר. ההמלצה שלנו היא כמובן לבחון את הדברים לעומקם ובכל מקרה לא לוותר מראש. חשוב לזכור שתארים מסוימים שתלמדו בחו"ל לא יאפשרו לכם לעסוק בארץ באופן אוטומטי במקצוע, ותצטרכו לעבור מבחנים נוספים עם שובכם לארץ.

הקשיים שאיתם מתמודדים סטודנטים ישראלים שלומדים בחו"ל
אין כל וויכוח על כך שלימודים בחו"ל יזכו אתכם בחוויה משמעותית, יאפשרו לכם "לראות עולם", ללמוד במוסדות לימוד נחשבים ביותר, ולפגוש אנשים מכל העולם. אלא שלצד היתרונות הברורים יש גם לא מעט קשיים בסיפור הזה. ישראלים שלומדים תארים בחו"ל מדווחים על קושי בלימודים בשפה זרה, על הקושי במרחק מהחברים ומהמשפחה וכמובן על הוצאות המחיה שהן לרוב גדולות יותר מאלו שבארץ. ברוב המקרים שכר הלימוד יהיה גבוה יותר, לא תמיד יש פנאי לעבוד ולהתפרנס, ויש צורך בתשלום שכ"ד והוצאות שוטפות. העלויות של לימודים בחו"ל עשויות להיות גבוהות במיוחד, דבר שחייבים לקחת בחשבון.