תנאי קבלה ללימודים - עד כמה זה גמיש?

יש סיכוי שמוסד לימודים ילך לקראתכם קצת ויקבל אתכם ללימודים למרות שאתם לא ממש עומדים בתנאים? יצאנו לבדוק וחזרנו עם ממצאים שחשוב שתכירו.

לימודים מרחיבים את האפשרויות, מרחיבים את הדעת והאופקים ובאופן כללי יתרמו לכם המון לחיים. על זה אין כל וויכוח אלא שלא הכל הולך באופן חלק וישנו מכשול שצריך לעבור בדרך לספסל הלימודים. תנאי קבלה, חברים! צמד המילים שמאיים על כל סטודנט לעתיד שיודע בדיוק איפה ומה הוא רוצה ללמוד. השקעתם בפסיכומטרי, אפילו ממוצע הבגרויות שלכם סביר אבל אז אתם מגלים שגם זה לא מספיק. קבעו תנאי קבלה ואתם, לרוע המזל, לא עומדים בהם. מה עושים? האם יש גמישות?

גמישות יש בהתעמלות אמנותית, בלימודים קצת פחות
תראו, באופן כללי תנאי קבלה נועדו כדי לסנן את מי שלא מתאים וכדי לשמור על רמה אחידה שנקבעה מראש. מה שאנחנו מנסים להגיד הוא שברוב המקרים אין גמישות בתנאי קבלה ומה שנקבע הוא מה שיהיה. באוניברסיטאות זה בא לידי ביטוי באופן חזק יותר ושם כמעט ולא נמצאו מקרים של התפשרות על תנאי קבלה. במכללות, מנגד, המצב מעט שונה ואם תהיה חסרה לכם נקודה או שתיים אולי כן יבואו לקראתכם. כמובן שכל מקרה לגופו אבל אם מסתכלים על התמונה באופן כללי תנאי קבלה הם לא דבר גמיש במיוחד.

ובכל זאת, אל תוותרו מראש!
אף פעם לא כדאי לוותר מראש ובטח שלא להרים ידיים. זה לא שאנחנו מציעים לכם להילחם בחירוף נפש על קבלה למקום שאתם לא עומדים בתנאים כמו שאנחנו מציעים לכם לבדוק אם יש סיכוי כלשהו. יהיו מוסדות לימוד (לרוב מכללות) שיתגמשו לקראתכם, אולי יתנו לכם ללמוד על תנאי את הסמסטר הראשון כדי להוכיח את עצמכם ואולי יציעו פתרון יצירתי אחר שיאפשר לכם ללמוד. כמובן שהכל תלוי בנתונים האישיים שלכם ועד כמה אתם חורגים מתנאי הקבלה שנקבעו. ואם לא יתגמשו? לא קרה כלום. יש דרכים רבות לשפר תנאי קבלה באופן שיאפשר לכם להתקבל למוסד לימודים ולמסלול שאתם חולמים עליו. שיפור בגרויות, בחינה חוזרת לפסיכומטרי, לימודים במכינה קדם אקדאית ועוד. אל תוותרו על חלום הלימודים, זה ישתלם לכם בעתיד!

מתחילים ללמוד בגיל מבוגר? אליכם יתייחסו אחרת
אצל אנשים שמתחילים ללמוד בגיל מבוגר (מעל גיל 30) המצב די שונה וכן עשויה להתגלות גמישות בתנאי הקבלה. מה שעומד מאחורי זה הוא הרצון לעודד אנשים להתחיל ללמוד , גם אם הם עברו את הגיל שבו זה מקובל. האינטרס של המדינה הוא שיהיו כמה שיותר אנשים משכילים שכן זה מסייע לכלכלה, לשוק העבודה ולמלחמה באבטלה. מסיבה זו אנשים מבוגרים יתקלו בגמישות משמעותית בקבלה ללימודים וייתכן ויקבלו אותם גם אם הם רחוקים מהתנאים שנקבעו.