החשיבות המשתנה של לימודים אקדמיים

לפני כמה עשורים לימודים אקדמאים לא היו נפוצים כל-כך ורק מעטים בחרו להשתלב בהם. אחר-כך הם הפכו לטרנד של ממש וכל מי שתיכנן על קריירה מזהירה לא יכול היה להרשות לעצמו לוותר עליהם

כשעברו השנים הבינו שיש דרכים אחרות להתקדם ושלא באמת חייבים תואר ראשון בשביל להצליח. לפעמים יספיק ניסיון צבאי, פעמים אחרות יספיקו לימודי תעודה ולפעמים כישרון בלבד הוא שיקדם אתכם בשוק העבודה. לימודים אקדמאיים הם חשובים ואין על כך כל וויכוח. אלא שמתקופה לתקופה החשיבות שלהם משתנה או מקבלת משמעות מעט אחרת. מה היה פעם? מה קורה עכשיו? ומה אנחנו צופים שיקרה בעתיד? כל התשובות כאן.

לימודים אקדמאים - מתי זה נהיה חשוב כל-כך?
אם היינו מנהלים דיון על החשיבות של תואר אקדמי לפני כמה עשורים, כנראה שהיינו מגיעים למסקנה שאולי הוא חשוב אבל לא ממש הכרחי. השאיפה של מרבית האנשים הייתה להשתלב במקצוע טוב וחלק גדול חשבו כי לימודים אקדמים הם בזבוז זמן או נחלתם של העשירים בלבד. מאז עברו הרבה מים ויותר ויותר אנשים הבינו שתואר אקדמי אינו מותרות. מדובר בתעודה חשובה במיוחד שהיא תנאי בסיסי לקידום ופיתוח אישי. זה קרה אי שם בשנות ה-90, עם פריחתן של המכללות האקדמאיות והרחבת האפשרויות הקיימות ללימודים. מאז תואר אקדמי הפך לתחנת חובה שכמעט כולם בוחרים לעבור בה. החשיבות של תואר הפכה לגדולה במיוחד ולמשהו שכל מעסיק בודק לפני קבלה לעבודה.

מה החלופות הקיימות ללימודים באקדמיה?
העולם האקדמי משתנה מעת לעת ומה שנחשב לדבר הכי חשוב עלי האדמות (תואר אקדמי), פתאום כבר לא כזה הכרחי. זה קרה בשנים האחרונות (נניח פרק זמן של 4 שנים) כשאנשים הבינו שאפשר להסתדר גם בלעדיו. ישנן חלופות אחרות ולא פחות יעילות שמהוות קרש קפיצה משמעותי לשוק העבודה. אלו יכולים להיות לימודי תעודה שבאמצעותם ניתן להשתלב במקצועות שונים, קורסים מקצועיים קצרי מועד או ניסיון צבאי שהוא נכס חשוב במיוחד. החלופות שציינו (וגם אחרות) הוכיחו עצמן כיעילות במיוחד, לעתים אפילו יעילות יותר מתואר אקדמי.

מה יהיה גורלם של תארים אקדמיים בעתיד?
ועכשיו הגענו לחלק החשוב והמעניין ביותר: מה יעלה בגורלם של הלימודים האקדמאים בעתיד? האם יסגרו מכללות ואוניברסיטאות ואת מקומן יחליפו מוסדות ללימודי תעודה וקורסים מקצועיים? אז לא, זה לא יקרה כל-כך מהר ואין שום סיבה להספיד את התארים האקדמאים. הם עדיין חשובים והם יהיו חשובים גם בעתיד, על אף שיש חלופות אטרקטיביות אחרות. אין ספק שלימודי תעודה ימשיכו להיות רלוונטיים בעתיד ואם מילאתם תפקיד צבאי טכני משמעותי, זה יהיה שווה הרבה מאוד. אבל לצד כל אלו מקומם של הלימודים האקדמים ישאר מכובד וגבוה ועדיין יהווה דרך מצוינת להתקדם בשוק העבודה.