הדרך לאקדמיה - מכינה או שיפור בגרויות

אז מה עדיף? איפה כדאי להשקיע את האנרגיות ואת הכסף? יצאנו לבדוק וחזרנו עם ממצאים שכל סטודנט לעתיד חייב להכיר.

מאז שאתם זוכרים את עצמכם חושבים על העתיד, אתם יודעים בדיוק מה אתם רוצים ללמוד. אתם מדמיינים אתכם יושבים בשיעורים, בולעים בשקיקה את החומר, צוללים לעומקם של דברים, מסתקרנים ומתעניינים. אלא שהנה הגיע רגע האמת ואתם מגלים שהדרך לא הולכת להיות קלה כל-כך. תנאי הקבלה במוסד שאתם חולמים ללמוד פה לא כוללים אתכם בתוכם ויש עוד שלב שתצטרכו לעבוד כדי להתקבל ללימודים. אז מה עושים? אופציה אחת כוללת שיפור בגרויות בניסיון להעלות את הציונים שלהן וכך להתקבל. האופציה השנייה מדברת על לימודים במכינה קדם אקדמית שתכין אתכם כהלכה למסלול ובעיקר תאפשר לכם להגשים את החלום ולהתקבל ללימודים.

מכינה קדם אקדמית - מה היתרונות והחסרונות שלה?
מכינה קדם אקדמית, כשמה כן היא, מכינה אתכם ללימודים האקדמאים. ברוב המקרים מדובר על תקופה של שנה שבה תקחו קורסים שונים בעולמות התוכן של המסלול שאתם מתכננים ללמוד. הלימודים במכינה הם במתכונת מלאה וכאשר תסיימו אותה בהצלחה (אנחנו מאמינים בכם!), תוכלו להתקבל למסלול הלימודים שרציתם. היתרון הבולט שלה הוא שהיא מאפשרת להגיע מוכנים יותר ללימודים מבחינת רמת הידיעות וכישורי הלמידה. המכינה עוסקת בעולם התוכן של התואר האקדמי כך שהיא ממש מכינה אתכם אליו בצורה נהדרת. החסרונות שלה הם שברוב המקרים לכל מוסד יש את המכינה הספציפית שלו. הכוונה שאם למדתם במכינה קדם אקדמית מסוימים לא תוכלו להשתמש בהישגים שלכם לטובת קבלה למוסד לימודים אחר. בנוסף לכך, חשוב לדעת שגם למכינה יש תנאי קבלה מסוימים שעליכם לעבור כדי להתקבל אליה.

יתרונות וחסרונות בשיפור בגרויות?
האפשרות השנייה להתקבל למסלול שחלמתם עליו היא באמצעות שיפור בגרויות. במידה וכעת אינכם עומדים בתנאי הקבלה למסלול, שיפור ציוני הבגרות שלכם יאפשר לכם להשיג נתונים טובים יותר ולהתקבל. היתרון הוא שבגרויות הן דבר כללי שתקף בכל מקום, כך שההישגים שלכם יהיו תקפים בכל מוסד לימודים. יתרון נוסף הוא שתוכלו לבחור איזה קורסים ללמוד וכמה בגרויות להשלים בהתאם לנתונים החסרים לכם. בחלק מהמקרים תוכלו ללמוד רק יום בשבוע או יותר ולא להתחייב לשנה שלמה של לימודים. החיסרון הוא שלימודים לשיפור בגרויות לא בהכרח יכינו אתכם למסלול האקדמי שכן התכנים אינם מקבילים (בניגוד ללימודי מכינה קדם אקדמית). בנוסף לכך, ייתכן שמסיבות שונות גם אחרי שתשפרו את הבגרויות לא בטוח שתתקבלו וחשוב לקחת את זה בחשבון.

יש דרך אחרת להתקבל לאקדמיה?
ואם לא מתחשק לנו ללמוד במכינה קדם אקדמית וגם לא לשפר בגרויות, האם יש דרך אחרת? או שאולי עדיף שנחשב מסלול מחדש ונשנה את החלום שלנו? ובכן, בהחלט יש אפשרות נוספת ואם אין לכם בעיה להיבחן שוב בבחינת הפסיכומטרי זו יכולה להיות אופציה נהדרת. לפני שמחליטים באיזו אפשרות לבחור, כדאי לבחון את תנאי הקבלה הדרושים למוסד הלימודים ולמסלול שאתם רוצים. במקרים מסוימים יהיה עדיף להיבחן פעם נוספת בפסיכומטי, דבר שיגדיל את סיכויי הכניסה שלכם לאקדמיה. כמובן שלכל אחד אופציה אחרת תהיה כדאית ולכן כדאי לבחון כל מקרה לגופו.