על לקויות למידה וכח רצון

לימודים אקדמאים (או כל סוג אחר של לימודים) הם לא דבר קל. הם דורשים מאמץ מחשבתי גדול, סבלנות, ריכוז, קשב, מוטיבציה והמון השקעה. וכמה שהם אינם קלים אף פעם, לאנשים בעלי לקויות למידה הם קשים אף יותר.

אבחון לקויות למידה מתרחש לרוב בבית הספר היסודי או התיכון ולמרות שאנחנו גדלים ומתבגרים, הלקות לא נעלמת ככה סתם. היא תלווה אותנו בלימודי תיאוריה לטובת רישיון נהיגה, בלימודי קורסים בצבא, בקורס פסיכומטרי, בלימודי תעודה, תואר או כל דבר אחר. בתור לקויי למידה אנחנו בטח לא צריכים לספר לכם עד כמה זה קשה ומורכב ללמוד וכמה כוח רצון אתם צריכים לגייס למשימה. מה שאנחנו כן יכולים לעשות הוא לסייע לכם להבין איך עובד כל הסיפור הזה באקדמיה ובשאר מסגרות הלימוד: מה מגיע לכם? למה אתם זכאים? ומה תצטרכו לעשות כדי לממש הקלות בבחינות ובהגשת המטלות? הנה כל הפרטים.

אובחנתי עם לקות למידה בתיכון, האם זה עובר איתי אוטומטית לאקדמיה?
בתור תלמידי תיכון הייתם זכאים לתוספת זמן, הקראת הבחינה או אפילו היבחנות בע"פ. אז מה קורה עם האבחון שלכם עכשיו כשהגעתם למכללה? קודם כל כמובן שחשוב לוודא שאותו אבחון התבצע במכון שמוכר גם ע"י מוסדות להשכלה גבוהה. שנית, יש לוודא שהוא בתוקף כאשר תוקף של אבחון עומד על 5 שנים. אם האבחון עומד בתנאים הוא יוכל לשמש אתכם גם באקדמיה, אך תצטרכו להגיע לאחראי על סטודנטים לקויי למידה במוסד שאתם לומדים ולברר בדיוק מה עליכם להציג ולעשות כדי שתוכלו להשתמש בו. אם האבחון לא תקף או לא מוכר ע"י המרכז הארצי, עליכם לעבור אבחון חדש כדי לקבל התאמות מהמרכז הארצי לבחינות והערכה.

לקויות למידה ובחינת הפסיכומטרי - איך זה בדיוק עובד?
יש שיגידו כי בחינת הפסיכומטרי קשה יותר מכל מה שתעברו במהלך לימודי התואר. אנחנו לא יודעים אם זה אכן כך, אבל מה שאנחנו כן יודעים הוא שאם אתם מאובחנים עם לקויות למידה הפסיכומטרי לא צריך להיות מכשול עבורכם. במידה והאבחון שלכם בתוקף ומוכר ע"י המרכז הארצי, תהיו זכאים להתאמות המגיעות לכם גם בבחינת הפסיכומטרי. במידה ומעולם לא אובחנתם אבל אתם חשים שיש לכם קושי מהותי, תוכלו לעבור אבחון בכל שלב. עלות אבחון לקבלת התאמות בבחינות נעה סביב 1500 ש"ח והתוקף שלו, כאמור, הוא ל-5 שנים כך שהוא ילווה אתכם גם לאקדמיה.

גם סטודנטים עם לקויות למידה מצליחים ובגדול!
נכון שזה קשה יותר, נכון שזה דורש הרבה יותר מאמץ אבל גם סטודנטים מאובחנים עם לקויות למידה מוציאים ציונים מעולים באקדמיה ומגיעים להישגים יפים במיוחד. במוסדות הלימוד קיימים מרכזים שנועדו לסייע לסטודנטים וכן עמותות ארציות שתפקידם לקדם ולעזור לסטודנטים במהלך שנות הלימוד. בנוסף להתאמות בבחינות זכאים סטודנטים עם לקויות למידה לשעות חונכות אישית, למילגות ולשלל עזרות נוספות שמאפשרות להם להצליח בגדול. כוח רצון הוא מרכיב בלתי נפרד בהצלחה ואם תגייסו אותו, רק השמיים הם הגבול.