דירוג מוסדות לימוד אקדמיים

אז החלטתם שאתם רוצים להתחיל ללמוד, החלטתם (או לפחות יש לכם כיוון כלשהו) מה ללמוד, החלטתם שזה יקרה השנה, והחלטתם שתשקיעו את כל כולכם בזה. עכשיו כל מה שנותר לכם להחליט הוא באיזה מוסד אקדמי תעשו את זה. נשמעת החלטה קלה?

אז זהו, שזו אולי ההחלטה הכי קשה בכל הסיפור הזה של לימודים. מאז הקמת המכללות בישראל האפשרויות ללימודי תואר הן כל-כך רבות ועליכם לבחור מבין מגוון עצום של מוסדות לימוד. עד הקמת המכללות האפשרות היחידה היו האוניברסיטאות, מה שעשה את הבחירה לקלה יותר , אך גם צימצם את האפשרויות בפני רבים שלא הצליחו לעמוד בתנאי הקבלה. מידי שנה יוצא דירוג מוסדות לימוד אקדמאים שקובע מהו המוסד המוביל , המומלץ, המבוקש והפופולרי ביותר. יצאנו לבדוק מה באמת אומרים הדירוגים האלו והאם הם צריכים להיות חלק מהשיקולים בבחירת מוסד לימוד.

מה עומד מאחורי דירוגי המכללות אקדמאיות?
בישראל פועלות נכון להיום מעל 30 מכללות אקדמאיות שפתוחות בפני מעל 140,000 סטודנטים שלומדים בהן מידי שנה. התחרות על הסטודנט היא קשה במיוחד וכל מכללה משתמשת בתקציבים גדולים לטובת פרסום ויחסי ציבור שימשכו בעקבותיהם כמה שיותר סטודנטים. העניין עם הדירוגים השונים שמתפרסמים מידי שנה הוא שצריך לנתח אותם לעומק ולא ללכת אחריהם בעיניים עצומות. צריך לבדוק מי עומד מאחורי הדירוג, מהן השאלות שנשאלו כדי ליצור אותו ובאופן כללי לבדוק כיצד הוא נעשה. לא תמיד מדובר בדירוג שיקבע בפירוש מהי המכללה הטובה ביותר בישראל ולעתים הוא תוצר של פרסום ויחסי ציבור.

דירוג האוניברסיטאות הטובות ביותר לשנת 2018
כל מה שאמרנו על דירוגי המכללות האקדמאיות תקף גם במקרה של דירוג אוניברסיטאות, וגם במקרה הזה צריך לקחת את הדברים בערבון מוגבל. חשוב להבין שבחירת מוסד אקדמי צריכה להיות מונעת משיקולים אישיים שלכם ולא בהכרח מדירוג כזה או אחר שמתפרסם ועושה גלים. זו יכולה להיות אוניברסיטה מצוינת בתחום לימודים אחד ופחות טובה בתחום אחר. זו יכולה להיות אוניברסיטה נחשבת במיוחד אבל רחוקה מאוד מכם שההגעה אליה מסורבלת מאוד עבורכם, דבר שיכול להעיב על כל תקופת הלימודים. בדיוק בגלל זה אנחנו ממליצים לבחור מוסד אקדמאי בהתאם לשיקולים שלכם ולא ללכת שבי אחר דירוגים שכאלה.

דירוג מוסדות לימוד לפי שביעות רצון של הסטודנטים - משהו שכדאי להכניס לשיקולים?
מידי שנה מפרסמת אגודת הסטודנטים את הנתונים שלה לגבי שביעות הרצון של הסטודנטים ממוסדות הלימוד שלהם. כך למשל בסקר האחרון שהתפרסם זכו מכללת רופין והמרכז הבינתחומי בהרצליה כמוסדות הלימוד המובילים בסקר שביעות הרצון. האם זה משהו שאתם צריכים לקחת בחשבון? בהחלט כן אבל לא רק. שביעות רצון היא אמנם חשובה אבל היא לא יכולה להיות השיקול היחיד שלכם. מה גם שמדובר בתחושות סובייקטיביות כך שלא תמיד תהיו שותפים לחוויה, גם אם הרוב הגדול כן חווה אותה.