שאלת המאה: לימודי תעודה או תואר?

מסלול אחד לוקח 3 שנים לפחות בעוד המסלול השני נמשך על פני חודשים ספורים

מסלול אחד אומרים עליו שהוא פותח הרבה יותר דלתות ואילו השני מוגבל לאפשרויות מצומצמות יותר. אחד מתאים לאנשים שיש להם יכולת ללמוד ולהשקיע והשני למי שרוצה תוצאות מהירות בזמן קצר. לכל אחד מהמסלולים יש יתרונות וחסרונות, אבל המשותף לשניהם הוא שהם מהווים קרש קפיצה לשוק התעסוקה. אז מה יותר עדיף לימודי תואר ראשון או לימודי תעודה? יצאנו לבדוק ולנסות לשפוך קצת אור על הדילמה שמעסיקה כמעט כל אחד שמתלבט בשלב כזה או אחר בחייו לגבי לימודים.

לימודי תואר ראשון - יתרונות וחסרונות
היתרון הגדול של לימודי תואר ראשון הוא תעודת האקדמי שהם מספקים, תעודה ששווה הרבה כסף בשוק העבודה. מספיק מבט חטוף במודעות הדרושים בשביל לראות שאחוז גבוה מהמשרות דורשות אנשים עם תואר אקדמי. אז כן, זה פותח דלתות רבות יותר ובכל זאת חשוב להגיד שזה לא מתאים לכולם. אלו לימודים קשים ומאתגרים שדורשים פניות לשלוש שנים (ויותר בחלק מהמקרים) ומצריכים השקעה רבה. כאן מתבטא החיסרון הגדול שלהם. בעוד מסלולי לימוד תעודה יעניקו לכם מקצוע מבוקש תוך זמן קצר, לימודי תואר יתארכו ויצריכו מכם השקעה כספית ומנטלית גדולה בהרבה.

לימודי תעודה - יתרונות וחסרונות
המהירות שבה תרכשו מקצוע היא ללא ספק היתרון הגדול בלימודי תעודה. משך הלימודים משתנה ממסלול למסלול אך ברוב המקרים מדובר על פרק זמן קצר משמעותי (מזה של לימודי תואר), שיאפשר לכם להשתלב במהירות לעבודה במקצוע. יתרון נוסף נעוץ בתנאי הקבלה ללימודי תעודה. ברוב המקרים אין צורך בפסיכומטרי ולעתים גם לא בתעודת בגרות, מה שמאפשר לרבים להתחיל ללמוד, גם אם אין להם ציונים מרשימים או גבוהים במיוחד. החיסרון העיקרי מתבטא בצמצום האפשרויות שיש למסיימי לימודי תעודה. ישנן משרות רבות שלא יהיו פתוחות בפני מחזיקי תעודה ועם זאת יהיו מספיק משרות שדווקא יהיו פתוחות בפניהם.

תואר ראשון או לימודי תעודה - במה כדאי לבחור?
אז אחרי שהצגנו את היתרונות והחסרונות בכל אחד ממסלולי הלימוד הגיע הזמן לבחור. הבחירה הסופית צריכה להיות מונעת משיקולים אישיים שלכם ולמעשה לא נוכל לעזור לכם או לתת תשובה חד משמעית לגבי מה עדיף. לכל אחד יתאים מסלול אחד ומומלץ לשאול את עצמכם מספר שאלות לפני שתחליטו. עד כמה אני מסוגל לשבת וללמוד? האם אני מוכן "לעצור" את החיים לשלוש שנים או שאני חייב להתחיל ולעבוד באופן מהיר ככל הניתן? מהן השאיפות הקרייריסטיות שלי ואיזה מקצוע מעניין אותי? לאחר שתענו לעצמכם על השאלות האלו יהיה לכם קל יותר להחליט. כך או אחרת, שני מסלולי הלימוד הם טובים ואיכותיים ויעזרו לכם להתקדם בשוק התעסוקה. בהצלחה!