לימודים
»»

מכללות אקדמיות

תואר ראשון מוכר ממוסד לימוד נחשב

פעם האמינו שתואר מהאוניברסיטה הוא תואר נחשב יותר שפותח דלתות רבות יותר. כיום יש על כף חילוקי דעות רבים וניתן לראות זאת בשטח, כאשר שוק העבודה מלא בבוגרי מכללות שהתברגו למשרות בכירות ושוות במיוחד.
תנאי הקבלה לאוניברסיטה נחשבים לנוקשים יותר אולם אם מדובר במסלול לימוד מבוקש במיוחד, גם המכללות יציבו תנאים נוקשים. כיום רבים מהישראלים בוחרים ללמוד במכללות האקדמיות שמציעות מגוון רחב של מסלולי לימוד ברמה שאינה נופלת מהרמה באוניברסיטה.

איפה הייתם בשנות ה-90? מעבר ללהקות בנים, סרגלים מתקפלים ואיומי טילים כימיים, היה זה עשור שבו הוקמו רוב המכללות האקדמיות בארץ. ומה היה עד אז? בעיקר אוניברסיטאות. מי שרצה לרכוש השכלה גבוהה יכול היה לבחור בין מספר מצומצם של אוניברסיטאות שהעמידו תנאי קבלה נוקשים במיוחד. הקמת המכללות האקדמיות פתחה אפשרויות נרחבות בפני סטודנטים נוספים שלא תמיד הצליחו להתקבל לאוניברסיטה. ישנן מכללות פרטיות או מכללות ציבוריות שמתוקצבות על ידי המדינה ומחויבות לעמוד בסטנדרטים של רמה וגובה שכר הלימוד שהן גובות.

מכללות אקדמיות בדרום

סטודנטים המבקשים ללמוד בדרום יכולים לבחור מבין מספר רב של מכללות הפזורות בכל האיזור. בין המכללות האקדמיות המוכרות ניתן למצוא את מכללת ספיר, מכללת אחווה, מכללת סמי שמעון ועוד. במכללות אלו קיימים מגוון מסלולי לימוד בניהם: חינוך, תקשורת, משאבי אנוש, כלכלה לתארים ראשונים וגם לתארים שניים. מרבית מסלולי הלימוד מאושרים על ידי המועצה להשכלה גבוהה אולם כדאי לוודא זאת שכן יש מסלולים שטרם קיבלו את האישור הנדרש.

מכללות אקדמיות פרטיות

ישנם שני סוגים של מכללות אקדמיות: אלו הציבוריות ואלו הפרטיות. המכללות האקדמיות הציבוריות מתוקצבות בדרך כלל על ידי המדינה ונדרשות לעמוד בסטנדרטים ברורים של שכר לימוד ופרמטרים נוספים. המכללות האקדמיות הפרטיות אינן כאלה ולפיכך רשאיות לקבוע בעצמן את גובה שכר הלימוד וכן משתנים נוספים. זה אומר שבמקרים מסוימים שכר הלימוד בהן יהיה גבוה יותר כאשר הן יבטיחו בתמורה לכך מרצים בכירים מהשורה הראשונה ומסלולי לימוד מגוונים. בנוסף לכך הן יציעו קמפוסים מרהיבים, פעילויות תרבות ענפות ודברים נוספים. אין להבין מכך שהמרצים והתנאים במכללות הציבוריות הם פחות טובים ולעתים מדובר בניסיונות שנועדו למשוך סטודנטים ללמוד אצלן.

מכללות אקדמיות לחינוך

מספר המכללות לחינוך בארץ הוא רב והן קיימות בכל רחבי הארץ מצפון ועד דרום. ניתן ללמוד בהן מסלולים של חינוך ומסלולים המשלבים בין תואר בחינוך לבין תעודת הוראה. ניתן ללמוד מסלולי חינוך לגיל הרך או מסלולים להכשרת מורים. שימו לב שניתן ללמוד במכללות לחינוך גם תואר ראשון וגם תואר שני ובחלק גדול מהן גם ניתן למצוא מסלולים של הסבת אקדמאים להוראה. תחום זה נמצא בפריחה בשנים האחרונות והמכללות מציעים מסלולים מקוצרים לאקדמאים בתחומים אחרים ששואפים לעשות הסבה להוראה.