לימודים
»»

אוניברסיטאות

אקדמיה במלוא מובן המילה - מוסדות מוכרים ומפוקחים

 האוניברסיטה היא מקום יוקרתי ונחשב שבוגריו נהנים מכבוד גדול ואפשרויות נרחבות בשוק העבודה. האוניברסיטאות בישראל מפוקחות על ידי המועצה להשכלה גבוהה ולומדים בהם מאות אלפי סטודנטים מידי שנה.
תשע מי יודע? תשע אני יודע! תשע אוניברסיטאות קיימות בישראל ומציעות מגוון רחב של מסלולי לימוד. בניגוד למכללות האקדמיות, האוניברסיטאות עוסקות באופן נרחב במחקר ומציעות מסלולי לימוד לתארים ראשונים, לתארים שניים וכן לימודי המשך לדוקטורט.

פעם האוניברסיטה הייתה המקום היחיד לרכישת השכלה גבוהה, אולם כאשר הביקוש ללימודים גדל הוקמו מכללות אקדמיות כדי לתת מענה לכמות הסטודנטים שגדלה. למרות השינוי בנוף הלימודי, נותרה יוקרתן של האוניברסיטאות בעינה ועד היום הן נחשבות למקום איכותי במיוחד לרכישת השכלה גבוהה. פעם האמינו שתואר מאוניברסיטה פותח דלתות רבות יותר בקרב הבוגרים, אולם כיום יש על כך חולקים שיעידו שגם בוגרי המכללות מצליחים להתברג היטב במשרות בשוק.

לימודים באוניברסיטה - יתרונות

ללימודים באוניברסיטה יש יתרונות רבים ומגוונים. היתרון הבולט ביותר הוא המחיר של לימודי תואר ראשון ושני. בעוד במכללות הפרטיות אין פיקוח על שכר הלימוד, האוניברסיטאות מחויבות לעמוד בתנאים של המועצה להשכלה גבוהה שמתקצבת אותן. זה אומר שגובה שכר הלימוד יהיה אחיד בכולן ולא יהיה נתון לשינויים או לגחמות כאלו ואחרות. בנוסף לעלויות, חיי החברה באוניברסיטאות נחשבים לעשירים ומהנים במיוחד. מספר הסטודנטים הוא גדול, מה שמאפשר ליצור קשרים חברתיים וליהנות ממגוון רב של פעילויות בשעות הפנאי. יתרון מובהק נוסף הוא היוקרה המתלווה ללומדים באוניברסיטה. למרות שהפערים בין הרמה בהן לבין הרמה במכללות מצטמצמת מידי שנה, היוקרה השייכת לאוניברסיטאות עדיין קיימת ופותחת בפני הבוגרים דלתות רבות.

לימודי דוקטורט

סטודנטים שסיימו בהצלחה את התואר הראשון וכן את התואר השני ושואפים להמשיך ללימודי דוקטורט יוכלו לעשות זאת (נכון להיום) רק באוניברסיטאות. במכללות אין אפשרות ללימודי המשך בעוד באוניברסיטאות קיימות יחידות מחקר במגוון תחומים שישמחו לקבל אליהם דוקטורנטים. לימודי דוקטורט אלו לימודים יוקרתיים ונחשבים במיוחד שבסופם מקבלים הסטודנטים את התואר הנחשק - דוקטור. מסלול הלימודים לדוקטורט הוא מסלול מפרך אך מרתק שכולל בתוכו חלק מחקרי גדול. במהלך לימודי הדוקטורט ניתן לעבוד במחקר באוניברסיטה ולקבל על כך משכורת שתאפשר את המשך הלימודים והמחקר.


תנאי קבלה לאוניברסיטה

תנאי הקבלה לאוניברסיטה נחשבים לנוקשים יותר מהתנאים שמעמידות המכללות. כמובן שלא בכל מסלול זה כך אולם ניתן לומר כי במרבית המסלולים זה אכן מתקיים. בחלק מהפעמים ידרשו מכם בנוסף תעודת בגרות בממוצע ציונים גבוה במיוחד ובחלק אחר ידרשו בנוסף גם ציון פסיכומטרי מספק. תנאי הקבלה משתנים מאוניברסיטה אחת לאחרת וממסלול לימודים אחד למשנהו. הדרישות הן תוצאה של ביקוש ללימודים וכן של מורכבות מסלול הלימודים. אנו ממליצים לברר היטב את הדרישות בטרם הגשת המועמדות ולזכור ששום דבר אינו סופי. תוכלו לבצע מספר פעולות כדי לשפר את הנתונים שלכם וכדי להגדיל את סיכויי הקבלה שלכם לאוניברסיטה.